Öğretmen Diyarı

Facebook'ta paylaştığı fotoğrafa yapılan bir yorumu mahkemeye taşıyan öğretmen kendisine küfür eden şahsın ceza almasını sağladı.
 Kendisinden habersiz doğa yürüyüşüne çıkan eşinin resimlerini sosyal medyada gören B.K. terör estirdi. Resimleri paylaşan öğretmen Ö.Ş.’nin sayfasından kocasına “Ne işin var ...larla” yazan B.K. bin 500 lira para cezasına çarptırıldı
Manisa'da sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaştığı fotoğrafa yapılan bir yorumu mahkemeye taşıyan öğretmen kendisine küfür eden şahsın ceza almasını sağladı.

Manisa bir ilköğretim okulunda görevli olan ve doğa sporlarıyla ilgilenen öğretmen Ö.Ş., bir grup arkadaşıyla gerçekleştirdikleri etkinliğin fotoğrafını Facebook hesabından paylaştı. Ö.Ş., etkinlikte yer alan arkadaşlarını da fotoğraf üzerinde etiketledi. Bir süre sonra B.K. isimli bir kadın, fotoğrafta Ö.Ş. tarafından etiketlenen kocası Ö.K.'yi gördü. Kocası Ö.K.'ye yönelik yorum yapan B.K., Ö.Ş.'nin fotoğrafının altına, "Yakalandın ne yapıyorsun o...pularla. Yuh evli olduğunu bilmiyorlar mı acaba?" diye yazdı. Fotoğrafın altındaki yorumu fark eden Ö.Ş. ise şoke oldu.

Dava açtı

Ö.K., hakaret içeren yorumları nedeniyle B.K.'ya yönelik uyarılarda bulundu. Mağdur olan öğretmen Ö.Ş., şikayetçi oldu. Ö.Ş., B.K.'nın yorumlarını içeren sayfayı da delil olarak sundu. B.K. hakkında, internet ortamında hakaret suçu işleyerek Ö.Ş.'yi mağdur ettiği gerekçesiyle kamu davası açıldı. İfadesinde, sanığın eşine gönderme yaparken fotoğraftaki diğer kişilere ağır hakaretlerde bulunduğunu vurgulayan Ö.Ş., bu yorumların fotoğrafı gören tüm arkadaşları tarafından okunduğunu ve rencide olduğunu öne sürdü. B.K. ise eşi ile 16 yıllık evli olduğunu, söz konusu yorumları bir kişiye yönelik yapmadığını, yorumların hakaret içermediğini, doğrudan müştekiyi hedef alan sözler olmadığını beyan etti.

Mahkemenin verdiği kararda B.K., haksız bulundu. Kararla B.K.'ya 90 gün adli para cezası verildi. Sanığın iyi halini göz önüne alan mahkeme, cezayı 75 güne düşürdü. Ceza günlük 20 liradan toplam bin 500 lira adli para cezasına çevrildi. Hükmün açıklanması ise ertelendi. Kararın örnek olduğunu söyleyen Ö.Ş., sosyal paylaşım sitelerinde kendilerine hakaret edilen insanların konuyu adli mercilere taşıması gerektiğini söyledi.

İlişki varmışçasına yorumlar yapılamaz

Mahkemenin karar metninde şu ifadelere yer verildi: "Sanık B.K'nın; eşi Ö.K. ile Ö.Ş. arasında ilişki varmışcasına yorumlar yaptığı, sanık her ne kadar suçlamayı kabul etmemiş ise de müştekiye cevap niteliğindeki diğer yorumları göz önünde tutulduğunda savunmasına itibar edilmemiş, böylece üzerine atılı hakaret suçunu işlediği müşteki beyanı, mesajlara ilişkin belge ve tüm dosya kapsamında anlaşılmakta, sanık B.K'nın cezalandırılmasına karar verilmiştir."

Kaynak: www.yeniasir.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim