Öğretmen Diyarı

Facebook kullanıcıları yeni özelliği fark etmedi!

Milyonlarca insanın kullandığı en çok tercih edilen sosyal ağlardan olan Facebook, geçtiğimiz Cuma günü sessiz sedasız bir servisini kullanıma sundu.Facebook'un hizmete sunduğu 'gizli' servis, kullanıcılara hususi bilgilerini paylaşmadan sitede adeta 'gizli' biçimde dolaşma hakkı sağlıyor.Ancak bundan sırf bilgisayarlarında 'Tor' denilen açık fon (open source) bir yazılım yüklü bulunan kullanıcılar yararlanabiliyor. Peki Tor üstünden bağlantıları yakın vakte kadar engelleyen Facebook, sebep şimdi böyle bir yola başvurdu?
İnsanların anonim şekilde Facebook'a bağlanması sansür kullanılan bazı devletlerde (Çin, İran gibi) bu sansürü aşmanın yollarından biri şekilde ön plana çıkıyor. Bu sayede kullanıcılar hüviyet bilgilerine, konumlarına ulaşılma endişesi taşımadan siteyi kullanma imkanına sahip oluyor. Bu adımın Facebook'un düşünce ve anlatım özgürlüğü anlamında attığı ciddi bir adım bulunduğu söylenebilir.
Ayrıca Tor üstünden bağlandığınızda bağlantınıza bir güvenlik katmanı daha eklemiş olmaktadır ve saldırılara karşı da korunmuş oluyorsunuz.
TOR: 2002'de hizmet vermeye başlayan ve internete bağlanırken konum ve hüviyet teferruatları paylaşmanızı gerektirmeyen açık fon bir proje.
(Haber7)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim