Öğretmen Diyarı

Facebook Hayatımızı Tehdit mi ediyor ?

Facebook Hayatımızı Tehdit ediyor mu?

Sosyal ağların yaşamımızın bir parçası haline gelmesi bizleri eğlendirdiği kadar kişisel bilgilerimizi de aynı derecede tehdit etmektedir.

Sosyal ağ denildiği zaman ilk olarak aklımıza Facebook gelmektedir. Facebook kötü niyetli kişiler için vazgeçilmez bir bilgi deposudur.

Facebook üzerinden yaptığınız her hareket sizin peşinizde olan kötü niyetli kişilere bir ip ucu vermektedir. Özellikle paylaştığınız her resim ve yaptığınız her yer bildirimi sizin güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Sizin hakkınızda bilgi toplamak isteyen bir kişi facebook üzerinden size bir şekilde ulaştıktan sonra ilk olarak sizin resimlerinizden bilgi toplamak olacaktır. Yeni teknoloji ile çekilen resimlerin hepsi EXIF bilgisi içermektedir. Siz bunu görmeseniz bile bu resimlerin içinde bu bilgiler kayıtlıdır. EXIF okuma programları ile resimleriniz hakkında bilgilere ulaşabilirler. Siz sadece gülerken bir resim paylaştığınızı sanarsınız fakat kötü niyetli kullanıcılar Resimlerin EXIF bilgisini kullanarak , Resim hangi tarihte, hangi makine ve lokasyon özellikle bir makine ile çekilmiş ise nerede çekildiği çok rahat okuyabilirler.

Mobil Telefon ile resim paylaşmak risklimidir? mysubh.com

Mobil cihazlarınız ile çektiğiniz resimleri anında sosyal medyalara gönderme modası hızlı bir şekilde hayatımıza girmiştir. Bu resimlerin EXIF  bilgileri içinde bütün lokasyon bilgileri ve telefon bilgileriniz bulunmaktadır. Kötü niyetli kullanıcılar Resimlerin EXIF bilgilerini okuyarak sizin hakkınızda bütün bilgilere ulaşabilirler.

Facebook Uygulamalar ne kadar güvenli ?

Bu sorunun cevabını direk olarak hiç güvenli değil diyebiliriz. Çünkü uygulamalara onay verdiğiniz zaman bütün kontrol aslında onlarda olabiliyor.

Son zamanların en modası ödüllü sahte yarışmalar düzenleyerek size uygulama yükletmeye çalışıyorlar. Bu tür uygulamalardan mutlaka uzak durmanız gerekir.

Sosyal Medyayı Nasıl Güvenli Kullanırım ?

İlk önce Mobil cihazlarınız ile çektiğiniz resimleri direk olarak paylaşıma açmayınız. Bilgisayarınızda piyasada ücretsiz olarak dağıtılan bir çok EXIF temizleme program bulundurmanız gereklidir. Bunlardan bir tanesi ile resimlerinizi temizledikten sonra paylaşıma açınız.

Yer bildirimi yapmak çok mantıklı bir hareket olmadığınız unutmayınız.

Mümkün olduğu kadar Yer bildirimi yapmamaya çalışınız.

Facebook üzerinden yaptığınız sohbetlerde bilmediğiniz kişiler ile sohbet ettiğiniz zaman yer bilgilerinizin görüldüğünü unutmayınız. 

Kesinlikle bilmediğiniz ve güvenmediğiniz uygulamaları yüklemeyiniz.

Evinizin içinden yada çevresinden lokasyon belli edecek resimler paylaşmanız doğru değildir.

Yazan: Taner Şaşmaz / Editör

Kaynak: Mysubh.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim