Öğretmen Diyarı

Facebook dolandırıcılığıİnternet dolandırıcılarının yeni bir yöntemi daha ortaya çıktı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanıcının listesindeki bir arkadaşının şifresini kırarak hesabını ele geçiren dolandırıcılar, yazışmalardaki hitap dilini kullanarak kart bilgilerini aldı. Durumdan şüphelenip arkadaşını arayınca "Uyuyordum" yanıtını alan kullanıcı, polise başvurdu. Telefonla aradıkları vatandaşları, arka fondan telsiz sesiyle etkileyip kendilerini polis ya da savcı olarak tanıtarak, "Kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçmiş, banka hesaplarınızı PKK ele geçirmiş, hesaplarınızdan teröristlere para aktarılmış" diyen dolandırıcılar, bu yöntem ayyuka çıkınca yeni yöntemler geliştirmeye başladı. 

Dolandırıcıların yeni yöntemlerinden biri daha ortaya çıktı. Facebook'taki arkadaşlarından birinin şifresini kırarak kullanıcının hesabına giren dolandırıcılar, hesap sahibiyle irtibat kurarak, "Bana bir havale gelecekti. İnternet bankacılığı hesap bilgilerini ver de sana gelsin. Ben sonra senden parayı alırım" şeklinde mesaj yazdı. Facebook'ta arkadaşıyla konuştuğunu sanan ve talebi kabul eden kullanıcı, dolandırıcıların istediği müşteri numarasını, parolayı ve şifreyi verdi. 

BLOKE ETTİRİP, POLİSE BİLDİRDİ 
Bu bilgilerle hesaba giren dolandırıcılar, bu işlemin devamında bankanın, kişinin cep telefonuna gelen şifreyi de istedi. Böylece hesaba ulaşan dolandırıcılar para olmadığını görünce, "Havale geldi ama askıda kalmış" diyerek bu kez de kredi kartı bilgilerini istedi. Kart bilgilerini de veren kişi, bu sırada durumdan şüphelenerek telefonla arkadaşını aradı. Telefonu açan kişi ise uyuduğunu ve hiçbir şeyden haberi olmadığını söyledi. Arkadaşının hesabının dolandırıcıların eline geçtiğini anlayan kullanıcı, hemen bankayı arayıp hesaplarını bloke ederken, durumu da polise bildirdi. Polis şimdi, Facebook dolandırıcılarını arıyor.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol