Öğretmen Diyarı

Facebook, Beğeni Hilesi Yapanları Cezalandıracak

 

Şimdi Facebook benzer bir hamleyi uygulamalar için de yapıyor. Geçtiğimiz aylarda  Graph API Version 2.1’i yayınlamakla kalmayan Facebook bununla eş zamanlı olarak platform koşullarını da güncellemişti.

Yeni kurallara göre uygulama içi satın almalar sunan geliştiricilerin bunları hem Facebook, hem de desteklediği diğer platformlarda uygulama tanıtımında belirtmek zorundalar. Kullanıcılara uygulamayı kullanırken para ödemeleri gerekebileceğini hatırlatmalarının artık bir zorunluk haline geldiğini söyleyen Facebook böylelikle App Store gibi uygulama mağazalarının izinden gidiyor.

İkinci değişiklik ise daha da ilginç. Bu yeni kurala göre geliştiriciler uygulamalarında sosyal eklentiler kullanmak ya da sayfaları beğenmek için kullanıcıları teşvik edici ifadeler kullanamayacaklar. Yani uygulamanın Facebook sayfasını beğendiği takdirde geliştiriciler oyunculara ödül veremeyecek ya da yeni uygulama özelliklerini açamayacaklar.

Facebook, kullanıcıların sayfa beğenilerinin sadece o şirket hakkında haberdar olmak ve iletişime geçmek için olması gerektiğini, sayfa beğenilerinin yapay teşviklerle gerçekleşmesinin doğru olmadığını vurguluyor.

Son olarak uygulama geliştiricilerin bu yeni kurallara göre uygulamalarını güncellemiş olması gerekiyor. Kurallara uymayan uyanık geliştiricilerin nasıl bir ceza alacağını ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

 

Kaynak: teknolojimedya.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim