Öğretmen Diyarı

Eşinin ilgisizliği, kadını sanal aleme itiyor!

Gelişen teknolojiyle birlikte iletişim araçlarınınçoğalmasına karşın, aile içi iletişim her geçen günazalıyor. Uzmanlaraile içerisinde kaybolan istişare kültürünün bireyleri yalnızlaştırdığını vekadını sanal aleme ittiğini söylüyor. Sosyalmedyada gelişen sanal arkadaşlıklar ise birçok yuvanın dağılmasına sebep oluyor.

"Kocam bana en son 'güzelsin' sözünü nişanlıyken söyledi. Ondan beklentim sadece bir çift tatlı söz. O ise çok talepkar olduğumu söylüyor. Eşimdenilgi görmeyince bir tavsiye üzerine girdiğim arkadaşlık sitesinde biriyle tanıştım. İnternetteki kişi benimgüzel ve çok iyi biri olduğumu söylüyor. Problem bende mi?" Bu sözler 11 yıldır evli ve 2 çocuk annesiAyşe Y.'ye ait. Evlilik iletişim uzmanı ve Aile Yaşamını Koruma Derneği Başkanı İnci Yeşilyurt, Ayşe Hanım'ın kendisine bir vicdan azabıyla geldiğini söylüyor. Yeşilyurt, Ayşe Hanım'ı, 'evliliği kağıt üzerinde devam eden ancak duygusal anlamda boşanmış bir kadın' olarak tanımlıyor. Kadınlar arasında kullanımıartan internet ve sosyal medyanın aile hayatını tehdit ettiğini vurgulayan uzman ekliyor: "Aile içerisindeiletişim ve istişare olmaması, kadını sosyal medyaya yönlendiriyor." Aile fertlerinin iletişiminin koptuğu süreçte aile kurumunun dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını aktaran Yeşilyurt, bu durumdakadınların problemlerden kaçış yolu olarak sosyal medyaya yönlendiğini belirtiyorSon yıllarda boşanmasayısının çoğaldığını kaydeden uzmanaile danışmanlarına başvuru sebepleri arasında aldatma konusunun artışına dikkat çekiyor.

SANAL SOHBETTE İLETİŞİM BİLGİLERİ PAYLAŞILIYOR

Yaklaşık 7-8 sene önce internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ailelerde boşanmaların da arttığını söyleyen Yeşilyurt, bu süreci yakından takip ettiğini anlatıyorÖzellikle yaygınlaşan arkadaşlık siteleriniinceleyen İnci Yeşilyurt, bir deneme yapıyor. Arkadaşlık sitelerinde 3 erkek, 3 kadın olmak üzere sahteprofiller oluşturarak sohbete giriyor. Oluşturduğu 3 ayrı karaktere de ciddi talepler geldiğini anlatan İnciYeşilyurt, "Zengin olarak oluşturduğum kadın karakterine direkt evlenme teklifi yapıldı. Memur kızı karakterine 'deneyelim' diyorlar. Gariban, saf kıza da 'katlanabilirim' diye yaklaşıyorlar. Zaten sanalalemde kurulan üçüncü cümleden sonra telefon ve iletişim bilgileri paylaşılıyor." diyor. Danışanlarından 29 yaşındaki Ayşe Y.'nin de böyle bir dönemde geldiğini anlatan aile danışmanı Yeşilyurt, Ayşe Hanım'ın da eşinden gördüğü bu ilgisizlik üzerine bir arkadaşının tavsiyesiyle arkadaşlık sitelerine ve sosyal medyaya daha çok girdiğini aktarıyor. Sanal alemde çok kısa bir sürede tanıştığı adam, 'Sen güzel şeyler yazıyorsun, demek ki güzel kadınsın.', 'Günaydın güzel kadın!' gibi cümleler kullanıyorKadın, ilkzamanlar bu mutlulukla ailesine daha da motive oluyor. Sanal alemdeki kişi iltifat ve güzel sözlerine devam ettikçe, merak artıyor ve Ayşe Hanım, karşıdaki kişiyi tanımak istiyor. Sorularına iyi cevaplaraldıkça sanal duyguların gerçek olduğunu zannediyor. İnci Yeşilyurt, süreci "Aslında Ayşe Hanım, sadeceduygusal açlığını gideriyordu." diye özetliyor. Ayşe Hanım'ın eşi Mehmet Y.'yi arayarak seansa çağıranYeşilyurt, 37 yaşındaki Mehmet Bey ile yapılan 5 seanslık görüşme sonrası eşine çiçek alma ödeviveriliyor. İlerleyen seanslarda çiftlerin arası düzeliyor.

EŞLERARASI İLETİŞİMDE BUNLARA DİKKAT!

Erkek empati kurarak 'Eşimin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilirim?' diye düşünmeli. Sınırları iyi bilinmeli ve kişi yapamayacağı konularda nişanlılıktan itibaren sahte davranışlar yerine gerçekçi davranmalı. Hayatın7/24 övgü dolu söz ve güzel kelimeler sarf edilemeyecek kadar problemleri olduğu da unutulmamalı.Kadınlar erkekleri mahrem hayatlarıyla cezalandırmamalı. İstekler dolaylı değil, net anlatılmalı. 'Rahatsızım', 'bekliyorum' ve 'rica ediyorum' kelimeleri ihtiyaç duyulan yerlerde açıkça ifade edilmeli. Ailehayatı; yeme, uyuma, TV izleme ve çalışma üçgeninden kurtarılmalı.

HER YIL SANAL ALEMDEKİ 'AİLE' SAYISI ARTIYOR

Türkiye'deki internet kullanıcı sayısı yaklaşık 35 milyon. Toplam nüfusa oranı yüzde 48. Facebook üyesi ise 24 milyon. Bunun toplam nüfusa oranı ise yüzde 34. Türkiye'deki kullanıcıların çoğunluğunu yüzde 57oranla erkekler oluştururken, kadınlar yüzde 43 oranıyla azımsanmayacak sayıda. 25 yaş üzeri ve aileninekonomik konularında karar verici internet kullanıcılarının oranı ise yüzde 34. 2007 yılında internet abonesayısı 4 milyon 609 bin 85 iken bu sayı 2012 yılı itibarıyla 20 milyon 5 bin 204'e yükseldi.

 
\"Zaman\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol