Öğretmen Diyarı

Dikkat! Facebook ve Twitter\'da para cezaları geliyor

Karanfil, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD) Eskişehir  Şubesi'nce düzenlenen söyleşide yaptığı konuşmada, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve  Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun çıkarılmadan önce statların adeta kan gölü  haline geldiğini söyledi.

En basit suçun hakaret olduğunu, bununla ilgili de kulüplere ciddi  para cezaları kesildiğini anlatan Karanfil, "Bugüne kadar sporda şiddet üzerine  çok şeyler konuşuldu. Bugün 'futbol nereye gidiyor?, seyirci nerede?' sorusunu  soruyoruz. İlk önce spor branşlarında seyirciyi nasıl tribünlere getiririz.  Bunların üzerinde çalışmamız lazım. Kulüp yöneticilerine, federasyona, sporculara  ve basın mensuplarına özellikle eğitim faaliyetleri konusunda büyük görevler  düşüyor" diye konuştu.

Seyirci için en büyük cezanın ''seyirden men'' cezası olduğunu  belirten Karanfil şöyle devam etti:

"Seyirden men cezası alan kişi, karakola gidip imza atmak zorunda.  Atmadığı her maç için 500 lira ceza kesiliyor. 20 bin lirayı bulan cezalar var.  Onun için seyirden men cezasının aslında yaptırımının da olduğunun bilinmesi  gerekiyor. Bu yasa tüm spor branşlarında geçerli, sadece futbolda değil hatta  buna amatör ligler de dahil."

Karanfil, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair  Kanun'un 22. maddesinin basın ve basın yayın yoluyla yapılan şiddete yönelik  olduğunu dile getiren Karanfil, şunları kaydetti:

"Yargıtay'ın son uygulamaları kapsamında Facebook ve Twitter üzerinde  yapılan yayınlar da bu kapsamda görülüyor. Facebook ve Twitter'de yazılanlara da  dikkat etmesi gerekiyor. Gazete sahibine 100 bin liradan 500 bin liraya kadar  para cezası kesilebiliyor. Bugüne kadar Trabzon'da bir gazeteye bu ceza kesildi.  Facebook ve Twitter 'basın' gibi kabul edilmiyordu. Yargıtay şimdi bunu kabul  etti. Burada normal vatandaş da sporda şiddeti teşvik ediyorsa aynı suç, aynı  ceza onlar için de geçerli. Bununla ilgili 5 binden 50 bin liraya kadar para  cezası var. Ayrıca 3 ay seyirden men cezası veriliyor."

milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol