Öğretmen Diyarı

Dijital Kıskançlık ve Sosyal Medya, İlişkilere Zarar Veriyor

Son yıllarda popüler hale gelen sosyal medya yeni insanlarla iletişime geçme konusunda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Akıllı telefonlar sayesinde cepte taşınan sosyal medya ile artık mobil olarak da internetteyiz.

Çiftleri nasıl etkiliyor?

Peki bu kadar yoğun kullandığımız müptelası olduğumuz sosyal medyanın çiftler üzerindeki etkisi nedir? Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dijital medya kıskançlığı kadınlarda daha fazla

Çiftler her ne kadar kadın erkek ilişkisinde en önemli şeyin güven duygusu olduğunu söyleseler de kontrol ruhu bu düşüncenin önüne geçiyor. Erkekler genellikle eşlerinin şifrelerini bilmek istiyor. Kadınların birçoğu ise eşlerinin karşı cinsle olan arkadaşlıklarına çok sıcak bakmadıklarını belirtiyor. Dijital medya hayatımıza girdikten sonra birçok çiftin gözünde karşı cins sizi elde etmeye çalışan potansiyel suçlu konumunda yer alıyor.

Birbirlerine zaman ayıramıyorlar

Sosyal medya kullanırken sanal iletişimin, gerçek iletişimin önüne geçmemesi gerekiyor. Günlük hayatımızı kuşatma altına alan sosyal medya yüz yüze iletişime gölge düşürüyor.Birbirlerine zaman ayırmak yerine sosyal medyanın eğlenceli dünyasına kapılan çiftler birbirlerinden uzaklaşıyor ve aradaki iletişim yok oluyor.

Önemli olan kaliteli zaman geçirmek

Kıskançlık ve güvensizlik gibi sorunları çözmenin en iyi yolu çiftlerin birbirleriyle iletişime geçmesi ve kaliteli zaman geçirmesidir. Tabii ki iletişimin sadece konuşmak değil dinlemek olduğu gerçeğini gözden kaçırmamak gerekir.  Dr. Mehmet Yavuz’a göre böyle bir bakış açısı ve tutum ilişkileri yıkan değil inşa eden bir eylemdir.

Çiftler arasındaki iletişim ve güven azalıyor

Yeni insanlarla tanışmak için iyi bir araç olan sosyal medya aynı zamanda kadın erkek ilişkilerine zarar veriyor. Haberleşme araçlarının farklılaşması hayatımıza dijital kıskançlığı getirdi. Eskiden çiftler birbirlerini kıskansalar bile bu duygu saklanmaya çalışılırdı. Ancak günümüzde bu kıskançlık çiftlerin birbirlerini kısıtlamasına, tartışma-sına hatta bu yüzden ilişkinin bitmesine bile neden olabiliyor.

Boşanmalara kadar gidebiliyor

Akıllı telefonlar sayesinde insanların nerede olurlarsa olsunlar kendilerinden bahsedebiliyorlar. Gittikleri mekan, yedikleri yemek, giyilen kıyafet, paylaşılan fotoğraflar bile çiftler arasında kıskançlık haline dönüşebiliyor. İnsanların tüm bunları paylaşmasının altında yatan sebep ise beğenilme ve onaylanma arzusudur. Yapılan araştırmalar ciddi ilişkisi olan kişilerin bile sosyal medya aracılığıyla yeni insanlarla tanışıp ilişkilerini zedeleyebileceğini gösteriyor.

Sosyal ağlarda harcanan zamanın artması ve bu mecraların yanlış kullanılması ciddi beraberliği olan ya da evli çiftlerin arasında iletişimin azalmasına, güvensizliğe, tartışmalara ve hatta boşanmalara bile neden olabiliyor.

Nöropsikiyatrik açıdan kıskançlık

Kıskançlık, aşırı sahiplenme ve aşırı aidiyet duygusudur. Aşktan da yoğundur, yıkıcıdır. Sağlıklı kıskançlık ise olması gereken, sıcak bir duygudur.

Serda Kıvılcım - Bugün Gazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim