Öğretmen Diyarı

Yüzde 64: TEOG ve üniversite sınavlarında değişiklikleri onaylamıyor

İşte eğitim sistemini kökten değiştiren bu değişiklikler bir anda eğitimi ülkenin en öncelikli sorunları arasında görenlerin sayısının bir yıl içinde yüzde 100 artmasına neden oldu. Her 100 kişiden 60’dan fazlası ne TEOG ne de üniversite sınavlarında yapılan değişiklikleri onaylamıyor.

YÜZDE 64: TEOG VE ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA DEĞİŞİKLİKLERİ ONAYLAMIYOR
IPSOS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, her yıl olduğu gibi yine Türkiye Barometresi 2017-Yeni Yıl Özel Raporu'yla, Türk halkına 2017'den baki kalan psikolojiyi ve 2018'den beklentilerini sordu. Araştırma için 24 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında, tesadüfi örnekleme yöntemiyle bin 320 kişiyle yüzyüze ve telefonla görüşmeler yapıldı. Yüzde 95 güven aralığında, +/- yüzde  2.5 yanılma payıyla Habertürk’te yayımlanan araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar.

EN BÜYÜK SORUN EĞİTİM
Araştırmada en dikkat çekici olan, eğitimi en büyük sorun görenlerin oranı 2015 ve 2016'da yüzde 5 bandında seyrederken, müfredat ve TEOG ile üniversite sınavlarının değiştiği 2017'nin sonunda bu rakam bir anda yüzde 12'ye yükseldi. Bu konudaki memnuniyetsizlik ve kafa karışıklığı, sınav değişiklikleri doğrudan sorulduğunda kendini daha baskın gösteriyor.
TEOG'un ve üniversite sınavının değişmesini onaylamayanlar yüzde 60'ın üzerinde. Yani her 3 kişiden 2'si, sınav sistemi değişikliğinden memnun değil.

TEOG’un kaldırılarak yerine yeni sistemin getirilmesini onaylayanların oranı yüzde 28 iken, onaylamayanlar yüzde 64. Yine aynı şekilde üniversite sınavlarındaki değişiklikleri onaylayan oranı yüzde 29, onaylamayan yüzde 63.

YÜZDE 64’Ü ÇOCUĞU İÇİN TAŞINMAYI DÜŞÜNÜYOR
TEOG yerine gelen ve öğrencilerin yüzde 10’unun sınavla, yüzde 90’ının da adrese göre liselere yerleştirilmesini öngören sistem ailelerin çocuklarının geleceği için taşınmayı düşündüklerini gösteriyor. Toplumun yüzde 64'ü, çocuğunun daha iyi bir eğitim görebilmesi için gerekirse taşınmayı göze alacaklarını söylüyor.

Kaynak: http://www.pervinkaplan.com/detay/yuzde-64-teog-ve-universite-sinavlarinda-degisiklikleri-onaylamiyor/4307

Anahtar Kelimeler:
TeogüniversiteSınav

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim