Öğretmen Diyarı

Yüksek Puanlı On Binlerce Aday, KPSS'de Atama Şoku Yaşadı
  Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre işsizlik en düşük düzeye inse de on binlerce memur adayı, kadro yetersizliği yüzünden 2014 KPSS puanını kullanarak atanamadı. Yılda iki defa yapılan merkezi yerleştirmelere ayrılan sınırlı sayıda kontenjanlar yüzünden adaylar, hayal kırıklığı yaşamaya devam ediyor.

2014 Puanıyla Son Merkezi Atama Yapıldı

14 Temmuz itibariyle 2016-1 yerleştirme sonuçları açıklandı. 10,174 kadronun yarıdan fazlası Sağlık Bakanlığı’na ayrılmıştı, diğer tüm kurumlara 4 bin civarında kadro ayrıldı. 10 bin kadro için 293 bin aday tercih yaptı. Yani 293 bin kişi memur olmak için umutlandı, 10 bin kişi atanırken 283 bin kişi hayal kırıklığı yaşadı. 2061-1 atamasıyla birlikte 2014 Lisans KPSS geçerliğini yitirirken 2014 Orta Öğretim KPSS ve Ön Lisans KPSS ise Kasım ayına kadar geçerliliğini koruyacak ancak bu zaman dilimi içinde merkezi memur alımı yapılmayacaktır.

2016 Lisans KPSS Açıklandı, Atama Macerası Başladı

 
KPSS Lisans düzeyine Cumartesi günü sabah oturumundaki Genel Yetenek Genel Kültür Testine 1.284.765 aday başvurdu, sınava giren aday sayısı 1.231.479’dur. Sınavı geçerli aday sayısı ise 1 milyon 231 bin 054’tür. 2014 yılına göre sınava giren kişi sayısında yaklaşık 165 bin artış vardır. 

Lisans düzeyinde atama bekleyen kişi sayısı artmıştır ancak merkezi atamalara ayrılan kontenjanlarda artış olmuyor. Doğal olarak da yüksek puanlı adaylar her atama dönemi sonunda atama şoku yaşamaktadır.

 Özetle; Dün yine gözü yaşlı günlerden birini yaşadık. Kimisi sevinçten, kimisi üzüntüden. 2014 puanıyla son atama yapıldı, artık 2014 Lisans puanıyla alım olmayacak. Emek verilerek alınan 80-90'lı puanlar adayların gözünüzün önünden uçup gitti. Kadro yetersizliği yüzünden yüksek puanlılar atanamadılar, bütçe yüzünden atanamadılar, nakiller yüzünden atanamadılar, mülakatla atamalar yüzünden atanamadılar, sözleşmelilerin tekrar tercih yapması yüzünden atanamadılar, kurumların taşeron personel alması yüzünden atanamadılar. KPSS mağdurları kadro ve atama diye sosyal medyada 24 saat mücadele ediyor ama kadrolarda artış yok. BİMER’e ve CİMER’e milyonlarca mesaj atıyorlar ama sonuç yok. KPSS mağdurları için bir mekanizma geliştirmenin ve çözüm üretmenin zamanı gelmedi mi artık?

 Özel Haber

Kaynak:   “www.kamupersoneli.net” 

Anahtar Kelimeler:
KPSSAtama şoku

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim