Öğretmen Diyarı

YÖKDİL için 92 bin başvuru oldu
Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) alana özgü dil yeterliliğini belirlemeye yönelik ilk dil sınavı olan YÖKDİL'e başvuru süresi sona erdi. YÖK’ten yapılan duyuruya göre sınava 92 bin 904 aday başvurdu. En çok başvuru 37 bin 946 kişiyle sosyal bilimler alanı oldu. Adaylar sınavına giriş belgelerine 27 Şubat'ta ulaşabilecek.

Sınavla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan YÖK Başkanı  Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, uygulamanın yoğun ilgi gördüğünü belirterek şu bilgileri verdi:

“Yükseköğretim tarihinde ilk alana özgü dil yeterliliğini belirlemeye yönelik sınav olan YÖKDİL' e müracaatlar sona erdi. Toplam rakama baktığımızda akademi lehine ne kadar isabetli bir karar aldığımız anlaşılıyor. Alanlara göre başvuru sayıları: Sosyal bilimler 37 bin 946 ,  fen bilimleri 28 bin794, sağlık bilimleri 26 bin 164. Toplam başvuru sayısı 92 bin 904. Bu girişim çok uzun yıllardır bekleniyordu. Sınava girecek arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim. Akademimiz için hayırlı uğurlu olsun…”

Sınav giriş belgeleri 27 Şubat’ta


YÖKDİL sınavına giriş belgeleri 27 Şubat'ta yayımlanacak. Sınav, ilk kez 5 Mart'ta İngilizce alanında, tek oturumda, 30 ilde gerçekleştirilecek. "Alana özgü" ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor. Sınav, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenecek. Sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacak, sınav organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirecek.


Kaynak: Hürriyet
Anahtar Kelimeler:
yökdil bin başvuru oldu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim