Öğretmen Diyarı

YGS’NİN ETKİSİ YÜZDE KAÇ?
 

Her yıl özellikle YGS sonrası, YGS’nin etkisinin yüzde kaç olduğu ile ilgili söylentiler çıkar. Kimi %28 der, kimi %40 der, kimi bu sene değişti der. Bunun sebebini kısaca açıklayalım:

Yerleştirme puanını oluşturan 4 etken vardır diyebiliriz. Sistemin getirdiği 100 puan, YGS katkısı, LYS etkisi, OBP (okul puanı). İşte bahsedilen bu oran farklılıkları, hesaplamalarda bunlardan bazılarını dikkate almamaktan kaynaklanıyor. Bunu bir tablo ile özetleyelim.

Gördüğünüz gibi birinci hesap şeklinde sistemin verdiği puan dikkate alınmazsa, YGS etki oranı %40 oluyor. İkinci hesap şeklinde ise sistemin verdiği 100 puan dikkate alınıyor ve etki %32 oluyor. Üçüncü hesap şeklinde ise devreye OBP de giriyor ve oran %28.5 oluyor

.Tabi bu hesaplamalar bütün YGS-LYS sorularını doğru cevaplandırdığınız takdirde geçerli. Bütün soruları doğru cevaplamak demek, YGS ve LYS’de aynı performansı göstermek anlamına geliyor. Dolayısıyla YGS-LYS performansı aynı veya benzer olan adaylar için YGS katkı oranı %40 oluyor.

Oysa sınavlara giren öğrencilerin YGS-LYS performansları farklılık arz edebiliyor. Kimi öğrencinin YGS performansı yüksekken, kimi LYS performansı yüksek olabiliyor. İşte bu performansa göre YGS-LYS katkı oranları değişebiliyor.

Aşağıdaki tablolarda 2015 verilerine göre bunu açıklamaya çalıştık. Örneklerdeki veriler MF puanları için geçerli. Hesaplamayı yaparken (doğru hesap şekli olan) sistemin puanından arındırılmış puana YGS-LYS etki oranlarını dikkate aldık. Yani YGS-LYS bütün sorular doğru yapıldığında %40 YGS etkisi olan, yukarıdaki tablodaki “Birinci Hesap Şekli” ile.

İlk tabloda YGS ve LYS performansı benzer bir adayın YGS-LYS katkı oranlarını hesapladık. YGS-LYS performansı benzer olduğu için görüldüğü gibi YGS katkısı %40 civarında gerçeklemiş:

Bu tabloda ise YGS performansı daha yüksek, LYS’de başarılı olamamış bir adayın YGS-LYS katkı oranlarını hesapladık. YGS performansı yüksek olduğu için görüldüğü gibi YGS katkısı %51 civarına yükselmiş:

Son tablomuzda ise YGS performansı düşük; LYS performansı ise yüksek bir adayın YGS-LYS katkı oranlarını hesapladık. LYS performansı yüksek olduğu için görüldüğü gibi YGS katkısı %22 civarında kalmış, LYS katkısı ise %78’lere çıkmış.

DEĞERLENDİRME

Tablolardan da anlaşılacağı gibi, YGS-LYS etki oranı öğrencinin performansına göre değişiyor. YGS’si kötü geçmiş bir öğrenci LYS’de göstereceği performans ile YGS’nin etkisini %20’lere kadar düşürebiliyor. Bu da ilgili öğrenci için sınavın %80’inin henüz olmadığını, hedefine ulaşmak adına LYS’nin çok büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor.

Tercih Danışmanı. Mürsel AKGÜNEY

Kaynak:Gelecekrehberim.com

Anahtar Kelimeler:
ygs nin etkisi yüzde kaç

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim