Öğretmen Diyarı

YGS\'de Bir Soru İptal Talebi

2015-YGS’ye çocuğu giren emekli Türkçe muallimi (öğretmeni) Nurdan Keleş, sadece adayların erişimine açılan % 80’lik bölümdeki Türkçe testinin 20. sorusunun hatalı olduğunu savundu. Keleş, “Parçada bir konu ele alınıp açıklanıyor. Bu sebepten ötürü ‘C’ seçeneği doğrudur. Ayrıca  ‘basamak’ sözcüğünde mecaz (soyut yan mana ) kullanım söz konusudur. Haşim’in ‘Merdiven’i gibi. Mecaz, somutlaştırmadır. ‘Altını çizmek’ sözü de ‘önemsemek’ soyut kavramını somutlaştırmaktadır.

Bu sebepten ötürü ‘D’ seçeneği de doğrudur.

ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ’ye ise ‘C’ şıkkını işaretleyen adaylara puan verdi.” dedi. İşte Türkçe Testi'ndeki 20. Soru  SORU 20: Artık çoğu şeyin arasında ayrım kalmadığından mı yoksa farkları göreceğimizden emin olmadıklarından mı nedir, çoktandır dergilerde, benzer iki resim arasındaki yedi farkı bulmamızı istemiyor kimse bizden.

Oysa biz, birbirinin aynı görünen iki resme baktığımızda “Aralarında bir ayrım yok” deyip geçmez, farkları bulup çıkarır, neşeyle çıktığımız basamakların bizi götürdüğü yerde bir cümlenin altını çizerdik: Benzerlikler yanıltır. Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi vardır?

A) Koşul öne sürme B) Örneklere yer verme

C) Açıklamaya başvurma

D) Soyut kavramları somutlaştırma

E) Alıntıdan yararlanma

( ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ’ye göre doğru cevap ‘C’ şıkkı.)

Sorunun aniden çok doğru yanıtı olduğunu ve iptal edilmesi gerekmekde olduğunu açıklayan uzmanlar, şu görüşleri paylaştı:

ADALETLİ DEĞİL - Ramis Ömer - Bilim Dershanesi Türkçe muallimi (öğretmeni) Parça, bir konuya açıklık getirdiği için ‘C’ seçeneği doğrudur. Parçanın nihayet cümlesinde önceki ‘Basamaklar’ sözcüğü ile somutlama yapılmıştır. Bu sebepten ötürü soyut bir kavrama görünürlük kazandırılarak somutlamaya başvurulmuştur. Bu durumda ‘D’ seçeneği de doğrudur. ‘Basamak’ sözcüğü ile manevi yükselme örneklendirildiğinden dolayı ‘B’ seçeneği de doğrudur. Zira her somutlama aynı zamanda bir örneklemedir. Bu soruyla öğrencinin doğru değerlendirilip ölçülmesinin adaletli olacağından emin değiliz. - Hakan İnan -Kültür Dershanesi Türkçe muallimi (öğretmeni) Sorunun üç doğru yanıtı bulunurken ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ’ye göre sadece ‘C’ seçeneği doğru. Anlam karmaşasına yol açan hatalı sorunun iptal edilmesi lazım gelir .

Sözkonusu parçada sadece ‘A’ şıkkında bulunan ‘Koşul öne sürme’ yoktur. Soru hazırlanırken sual kökünde bir farklılık yapılabilir ve ‘Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi yoktur?’ diye sorulabilirdi.

 TÜRKÇE’DE 3. YANLIŞ İDDİASI ÖZDEBİR Başkanı Faruk Köprülü, Türkçe’de bir sorunun daha yanlış olduğunu iddia etti. Soru ve en son yeni açıklaması şu şekilde :

İşte Türkçe Testi'ndeki 10.

Soru SORU 10: Edebiyat tarihi; edebi eserlerin kronolojik bir sıra içinde oluşturdukları

(I) ve birbirleriyle ilgisi olmayan eserler yığını değil; edebi olarak şimdiki vakit da yaşamını sürdüren

(II) sanat eserlerinin oluşturduğu organik bir bütünün sonucudur.

(III) Bu organik bütün içinde bulunan sanat eserleri, birbirine benzeyen

(IV) nitelikleriyle belirgin bir kültürün ve o kültürün ait olduğu medeniyetin oluşturduğu bir yazın geleneği (V) meydana getirir. Bu parçada numaralanmış sözcüklerin hangisinde aniden çok ses olayı vardır?

A) II  B) I  C) III  D) IV  E) V

Parçada sorulan aniden çok fazla ses olayına cevap olarak “benzeyen” demek oluyor ki E seçeneği verilmiştir.

Bu sözcükte şöhretli düşmesi ve “y” muavin ünsüzü görüldüğünden aniden çok fazla ses olayı örneklenmiştir. Ancak I numaralı “oluşturdukları” sözcüğünde de aniden çok ses olayı söz konusudur.

Zira “ol-u-ş-tur-duk-ları” sözcüğünün oluşumunda “ol-” kökü ile “-ş” yapım eki arasında “u” muavin ünlüsü türemiştir. Devamında ise  “d” sesi “t” ye dönüşerek ünsüz benzeşmesi olmuştur. Bu sebepten ötürü bu sözcükte de aniden çok ses olayı vardır. Bu hâliyle bu sual iki doğru cevap içermektedir. YGS'de o sual iptal olsun

Kaynak: Hürriyet


Anahtar Kelimeler:
ygs soru iptal talebi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol