Öğretmen Diyarı

YGS'ye girecek öğrenciler terörden dolayı mağdur oldu
 Öğrenci Narin Çiyamen: "Keşke terör olayları olmasaydı. Mağdur olduk. Şırnak'ta sınava girmek isterdim
Yükseköğretime Giriş Sınavı'na (YGS) girmek için Siirt'e gelen Şırnaklı öğrenciler, emeklerinin boşa gitmemesi için kendilerine sağlanan imkanlardan dolayı devlere teşekkür ettiler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM), Şırnak'ta YGS'ye girecek öğrencilerin sınav merkezini güvenlik gerekçesiyle Gaziantep, Nizip, Batman ve Siirt olarak değiştirmesinin ardından Siirt'e gelen öğrenciler kendilerine sağlanan imkanlardan dolayı yetkililere teşekkür etti. Şırnak'ın Cizre, Silopi ve Uludere ilçelerinden gelen öğrenciler terör nedeniyle mağdur olduklarını, emeklerinin boşa gitmemesi için mücadele ettiklerini söylediler.

Öğrencilerden İlknur Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şırnak'tan Siirt'e 2 gün önce geldiklerini ve bu süre içerisinde kendileriyle yakından ilgilenen yetkililere teşekkür etti. Çelik, "Çok stresliyiz, o kadar emeğimizin boşuna gitmemesi için çok uğraştık. Bizim için düzenlenen gezi programı kapsamında Tillo ilçedeki İbrahim Hakkı Hazretleri'nde sınavımız için dua edeceğiz. İnşallah kabul olur. Terör nedeniyle mağdur olduk" dedi.

Metin Aslan ise Şırnak'a en yakın il Siirt olduğunu belirterek, bu nedenle sınava Siirt'te gireceklerini, burada yetkililerin kendileriyle yakından ilgilendiğini belirtti.

- "Olayların son bulmasını istiyoruz"

Uludere ilçesinden gelen Mazlum Çelik de yaşanan terör olayların son bulmasını istediklerini söyledi. Yaşanan olaylara engel olmak için ellerinden bir şey gelmediğini aktaran Çelik, "Uludere Çok Programlı Lisesinden geldim. Devlet yurdunda arkadaşlarımla kalıyoruz. Bize çok yardımcı oldular. Allah razı olsun. YGS'ye gireceğiz. Bölgedeki olaylarla ilgili ne desek boş. Bizim yapabileceğiz bir şey yok, inşallah olaylar durur" ifadelerini kullandı.

Öğrenci Narin Çiyamen, Şırnak'ta terör olaylarının yaşanmasını istemediklerini kaydetti.

Terör olayları nedeniyle mağdur olduklarını ifade eden Çiyamen, şöyle devam etti:

"Keşke terör olayları olmasaydı. Mağdur olduk, Şırnak'ta sınava girmek isterdim. En azından ailemizin yanında olurduk ama kötü olduğu için biz de üzüldük."

Şırnak'tan gelen öğrencileri karşılamaktan ve ağırlamaktan sorumlu Siirt Lisesi Müdürü Mustafa Ayaz ise yarın sınava girecek öğrenciler için sınav öncesi moral gezileri düzenlediklerini söyledi.

Öğrencilerle yakından ilgilendiklerini, onlara her türlü desteği verdiklerini anlatan Ayaz, memleketlerindeki bu olayların bir an önce sona ermesi, huzur ve güven ortamının sağlanması temennisinde bulundu.

ÖSYM, bir süre önce, sınava Şırnak'ta girmek için başvuruda bulunan adayların, İçişleri Bakanlığının güvenlik içerikli yazısı doğrultusunda Gaziantep, Nizip, Batman ve Siirt'teki sınav merkezlerinden birinde sınava alınacaklarını açıklamıştı.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol