Öğretmen Diyarı

YGS Öncesi Kendinize Güvenin

13 Mart’ta yapılacak sınav öncesi adaylara “altın” öğütler veren uzmanlar, heyecanın yükselmesinin normal olduğunu ancak öğrencilerin “Başarabilirim, başarmak istiyorum, sınavda elimden geleni yapacağım” cümlesini tekrarlamasını istiyor. 
İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikolojik Gelişim ve Danışma Merkezi Koordinatörü Klinik Psikolog Merve Yavuz, adayların bilgilerine güvenmenin onlara başarıyı getireceğini belirtti. Yavuz, “Önemli olan, bu sınavı atlatacağınız ve yaşamın devam edeceğidir. Eğer kaygılarınız varsa bunu mutlaka ailenizle, okulunuzun rehberlik servisiyle paylaşın. Paylaşırken tüm olumsuzlukları kafanızdan atıp, olumlu bir resme yani geleceğe odaklanın. Olumlu düşünmek, sonucu olumlu etkiler. Olumsuz yönde düşünmek ise sizi daha fazla heyecanlandırır. Bu da fiziksel olarak kalp atışlarınızı daha fazla fark etmenize, ellerinizin terlemesine veya zihin donukluğuna yol açabilir” dedi. 

Adaylardan panik içinde çalışmayı bırakmasını, kendilerini telkin eden düşüncelere odaklanmasını isteyen Yavuz, öğrencilerin sınav giriş yerlerinin açıklandığını, bu nedenle adayların sınava girecekleri yere gidip, orada bir süre kalmalarının yararlı olacağını söyledi. Yavuz, şu tavsiyelerde bulundu:

“Sınav yerinize gidip, orada bir süre kalmaya çalışın. Gözlerinizi kapatıp sınavı hayal edin. Hayalinizi sakin ve soğukkanlı bir şekilde zihninizde resmedin. Kötü senaryoları beyninizden uzaklaştırıp güveninizi arttıracak senaryolara, başarılara, güzel sonuçlara odaklanın. Sınava bir gün kala, zihninizi yoracak aktivitelerden, ağır bedensel aktivitelerden uzak durun.”

Sınav esnasında heyecan duyulması durumunda, adayların bunu fırsata çevirmesi gerektiğini kaydeden Yavuz, öğrencilerin kendilerine ‘Sınavdayım ve bu şansı iyi değerlendireceğim, fırsat bu fırsat” demelerini önerdi. Adayın sınav sırasında dikkati dağıldığında gözlerini kapatmasını tavsiye eden Yavuz, “Sınav sırasında dikkatiniz dağılırsa gözlerinizi kapatıp kendinizi gevşetin. Kontrolün sizde olduğunu kendinize hatırlatın. Tekrar soruyu dikkatlice okuyup devam edin” dedi
 
Kaynak: www.egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol