Öğretmen Diyarı

YGS-LYS tercih sürecinde ebeveyn perspektifi!

Kaynak: SÖZCÜ EĞİTİM


YGS-LYS tercih dönemi yaklaşıyor, gençlerimiz artık yetişkin olma yolunda önemli bir adım atmak üzere. Üstelik bu adım; hayatlarına yön verecek, kendilerini sergileyebilecekleri gerçek bir seçim döneminde olduklarını aşikâr bir şekilde ortaya koyuyor.


İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi Songül Özgün,  tercih sürecinde ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.


Özgün, YGS-LYS tercih döneminde ebeveynlerin yapacağı, söyleyeceği her şeyin çocuğuu olumlu-olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyor.


Songül-Özgün,DOĞRU TERCİH İÇİN UYGUN İLETİŞİMİ KURUN!


Bu dönem, bir kıyafet seçimi gibi ya da tatilde nereye gidileceği gibi kısa vadeli bir seçim süreci değil. Tercih yaparken; üniversiteli olma, boşta kalmamak için bir bölüm seçme değil, uzun vadede mutlu olacağı, yeteneklerini başarılı bir şekilde ortaya koyacağı bir meslek seçme düşüncesi öne alınmalıdır.


Mesleki karar verme sürecinde sadece gençlerimize değil siz ailelere de büyük bir sorumluluk düşüyor. Çocukların küçükken, yemeğini yiyip yemediği, ödevleri hazırlayıp hazırlamadığı önemliyken, şimdi hayatlarını etkileyecek kararlar verme sürecine girerek doğru seçimler yapmaları anne-babalar için daha elzem bir durumdur. Tercih süreci gençler ve ebeveynler için hem heyecan verici hem de kaygılandırıcı bir dönemdir.


Çocukları en iyi tanıyanlar anne babalardır. Üniversiteye geçiş sürecinde, çocuğunuza doğru bölümü ve mesleği seçmesinde destekleyici ve yol gösterici olmanız önemlidir. Bunu yaparken yeteneklerini, ilgisini ön planda tutarak tercih yapması tabii ki öncelikli olmalıdır, ancak bu yeterli olmamaktadır. Seçeceği bölümün iş bulma olanakları, tercih edeceği üniversitenin konumu, fiziksel ve sosyal olanaklarını da göz önünde bulundurarak karar vermek daha isabetli olacaktır.


Çocuklar bölüm seçerken anne-babaların fazla yönlendirici olmaları, baskıcı tutum sergilemeleri doğru değildir. Özellikle anne-babaların zamanında doyuramadıkları ihtiyaçlarını, başaramadıklarını çocukları üzerinden gidermeye çalışması çocuğa büyük bir haksızlık olacaktır. Bu durum, çocuğunuz tercih yaparken tamamen kayıtsız kalmanız anlamına gelmez, aksine çocuğunuz sizin rehberliğinize ihtiyaç duyacaktır, bu konuda onunla uygun iletişim kurarak tartışmak doğru bir yaklaşım olacaktır.


Çocuğunuzun tercih sürecinde izleyeceğiniz adımlar sıralı şekilde olmalıdır. Öncelikle puanı belli olduktan sonra tercih edebilecekleri bölümlerin listesini yapın. Daha sonra bu bölümleri tercih edebileceği üniversiteleri listeleyin ve bu üniversiteleri çocuğunuza en fazla katkı sağlama durumuna göre öncelik sırasına dizin. Bu süreçte ince eleyip sık dokumak önemlidir. Her seçenek üzerinde tartışın. Çocuğunuzun kaygılarını, beklentilerini dinleyin.


Seçenekler üzerinde tartışırken eleştirel olmamaya, çocuğun benliğini olumsuz etkileyecek yorumlamalardan uzak durmaya çalışın.


Anne baba olarak çocuğunuzun sorumluluk üstlendiği, yetişkin olma yolunda ilerlediği YGS-LYS tercih döneminde yapacağınız, söyleyeceğiniz her şeyin çocuğunuzu olumlu-olumsuz etkileyeceğinizi unutmayınız. Bu süreçte ne olursa olsun çocuğunuzun verdiği kararlarda arkasında olduğunuzu hem hareketleriniz ile hem sözel olarak ifade edin. Aynı zamanda ona bu tercihin vazgeçilmez olmadığını belirtin. Böylece çocuğunuzun kaygılarını azaltmada ona yardımcı olabilirsiniz.


Bizi biz yapan seçimlerimizdir. Yaptığımız seçimler benliğimizi göstermenin en

önemli yoludur. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun seçim sürecindeki sergileyeceğiniz tutum, sizin de iyi bir anne-baba olma yönündeki seçiminizi ifade eder. Doğru seçimlerle mutlu bir kariyer dileklerimle …

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol