Öğretmen Diyarı

“YGS Fizik’te şıkkı değiştirilen soru da iptal olmalıydı”
 Uzmanlar, soruluş şeklinden dolayı kesin bir yanıtı olamayacağı için şıkkı değiştirilen YGS Fizik'teki 7. sorunun da iptal edilmesi gerektiğini belirtti.
13 Mart’ta yapılan YGS’de iki soru iptal edildi, bir sorunun da şıkkı değiştirildi. Kültür Temel Liseleri Fizik Bölüm Başkanı Mustafa Çavuş, şıkkı değiştirilen fen bilimleri testindeki 7. sorunun da iptal edilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Uzmanlar,  soruluş şeklinden dolayı kesin bir yanıtı olamayacağı için şıkkı değiştirilen YGS Fizik’teki 7. sorunun da iptal edilmesi gerektiğini belirtti.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, bugün bir açıklama yaparak YGS’de  iki sorunun iptal edildiğini bir sorunun doğru cevabının da değiştirildiğini belirtti.

Demir, “13 Mart 2016′da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2016-YGS) ait madde analizleri incelendi, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlandı, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirildi ve ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15. soru ile fen bilimleri testindeki 9. sorunun iptal edilmesine, fen bilimleri testindeki 7. sorunun “A” olarak girilmiş cevabının “D” olarak değiştirilmesine karar verildi” dedi.


Kültür Temel Liseleri Fizik Bölüm Başkanı Mustafa Çavuş ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15. soru ile fen bilimleri testindeki 9. sorunun iptal edilmesine, fen bilimleri testindeki 7. sorunun “A” olarak girilmiş cevabının “D” olarak değiştirilmesine karar verildi.”

Kültür Temel Liseleri Fizik Bölüm Başkanı Mustafa Çavuş, “Fizik dersine ait 9. sorunun soruluş biçiminin hatalı olduğunu ve bu nedenle iptal olması gerektiğini baştan söylediklerini ifade etti. Bu sorunun iptal olmasının doğru bir yaklaşım olduğunu vurguladı.


” BOYLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ VERİLMEMİŞ, SORU İPTAL EDİLMELİYDİ”

Fen bilimleri testindeki 7. sorunun ise “A” olarak girilmiş cevabının “D” olarak değiştirileceğini beklemediklerini beyan eden Çavuş, 7. soruda Mete ve Arda’nın boyları arasında kesin bir ilişki verilmediğinden yere göre potansiyel enerjileri hakkında kesin bir yargıda bulunulamaz. Bu nedenle hiç bir seçeneğin doğru kabul edilmemesi gerekirdi ama sanırım ÖSYM bu ayrıntıyı bir iptal gerekçesi olarak düşünmemiş şeklinde sözlerine devam etti.

Çelişkili durumdan dolayı bazı öğrencilerin bu sorunun cevabını işaretlemekten kaçındıklarını da vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol