Öğretmen Diyarı

Yetenek sınavlarında özgün bakış açısı neden önemli?
İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülsen Bal, üniversitelerin özel yetenek sınavlarına hazırlık için kursların destekleyici unsur olarak, öğrenciyi düzenli şekilde pratik sürecin içerisine dahil etmesi bakımından verimli olabildiğini belirterek, adaylara, hazırlık kursları dışında yaşamın farklı yönlerinde tasarıma ilişkin bir bakış açısı geliştirmelerini önerdi.

Bal, yaptığı yazılı açıklamada, "çizim" ve "mülakat" şeklinde gerçekleşen çok aşamalı yetenek sınavlarında, çizim-desen yeteneğinin yanı sıra imgesel tasarım becerilerinin önem arz ettiğini, bu nedenle öğrencilerin, kalemi ellerinden bırakmadan ciddi bir çalışma içerisinde ve neredeyse "her gördüğünü çizme" alışkanlığı edinmesi gerektiğini anlattı.

Öğrencilerin değişimleri yakından takip ederek, araştırmacı bir ruhla hayal güçlerini zenginleştirerek, özgün yaratıcı yaklaşımlarını ortaya çıkartma arayışında bunları harmanlayarak yetenek sınavlarına hazırlanabileceğini aktaran Bal, en temel noktalardan birinin, öğrencinin imgelem gücü olduğunu, bunun da "her 'anı' farklı bir gözle görmeyi, hatta 'bakma' ve 'görme' biçimleri arasındaki farklı pratikleri içinde barındırdığını" belirtti.

Çizim ve portfolyo hazırlığı niteliğinde kısa dönemli çeşitli kurslarının bulunduğuna değinen Bal, şu önerileri sundu:

"Fakat hazırlık süreci, eğitim surecinde de olduğu gibi öğrencinin belli disiplin içinde sadece kurs saatleri içerisinde değil kurs saatleri dışında da ilham alabileceği alanları oluşturmasında buluşarak ortaya çıkar. Dolayısıyla bu tür kurslar destekleyici unsur olarak, öğrenciyi düzenli şekilde pratik sürecin içerisine dahil etmesi bakımından verimli olabilir. Hazırlık sürecini bir bütün olarak düşünmek gerekiyor. Hazırlık kursları dışında yaşamın farklı yönlerinde daima tasarıma ilişkin bir bakış açısı geliştirmelerini öneriyorum. Bu sayede film izlerken, spor yaparken, sokakta yürürken gündelik yaşam pratiklerinde tasarımla ilgili daha fazla şey görmeye başlayacaklardır."

- Sınav aşamaları

Bal, özel yetenek sınavlarının aşamalarını "çizim sınavı" ve "mülakat" şeklinde sıralayarak, çizim sınavı sonrası aday öğrencilerin birebir alındıkları sözel mülakatlarda portfolyo ve geçmiş çalışmalarıyla jüri karşısında değerlendirmeye alındığını kaydetti.

Moda tasarımı programından mezun olanların modacı olarak kendi markalarını yaratabileceğini, ulusal ve uluslararası firmalarda tasarımcı olarak çalışabileceğini, dergilerde moda yazarlığı veya moda editörü olarak çalışabileceğini anlatan Bal, "Firmaların koleksiyon satın almalarını ve üretim süreçlerini yönetebilirler. Global ya da ulusal firmalarda marka ve ürün müdürlüğü gibi çeşitli görevler alabilirler. Moda sektöründe tasarımcı kimliklerini sergileyebilecekleri pek çok farklı pozisyonda görev yapabilirler." ifadelerini kullandı.

Kaynak.AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim