Öğretmen Diyarı

Yeni Sınav Sistemi İçin Tedbir Alın

Alınan tedbirlere rağmen öğretmen temininde güçlük çekilen derslerde okul müdürlüklerince ivedikle il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iletişime geçilerek boş geçen derslerle ilgili gerekli tedbirler zamanında alınacak. Ortak sınav yapılacak dersler için, okullardaki kadrolu branş öğretmenleri öncelikle 8’inci sınıflarda görevlendirilecek.

Bakanlıkça yayımlanan genelgede, temel eğitimden ortaöğretime geçişte öğretmenin ve okulun rolünü arttırarak sınav kaygısından uzan bir değerlendirme sürecini içeren yeni sistemin, 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulanacağı hatırlatıldı.

Oluşturulan yeni yapının merkezi değerlendirmeyi kaldırarak, okul düzeyinde işlenen dersleri ve yapılan değerlendirmeleri ön plana çıkardığı belirtildi. Sistemin yeni olması sebebiyle oluşabilecek bazı aksaklıkların önüne geçmek için, doğru bilgilendirmelerin yapılmasının yanında, var olan insan kaynağından da etkili bir biçimde yararlanmayı da gerektirdiği belirtilerek, ortaokulların 8’inci sınıflarında okuyan öğrencilerin Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C İnkılap Tarihi, Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden birinci ve ikinci yarıyılda birer ortak yazılı sınava girecekleri hatırlatıldı.

Genelgeye göre, ortaokulların 8’inci sınıflarında okutulan bu derslerde ülke genelinde birliktelik ve eş güdümün sağlanması amacıyla Talim ve Terbiye Kurulu’nca duyurulan takvimi öğretmenler yıllık planlarına uygulayacak, uygulamada bütünlük yetkililerce sağlanacak.

Ücret karşılığı görevlendirmeler yapılabilecek

Ortaokulların 8’inci sınıflarında görev yapan öğretmenlerden rapor, izin ve başka mazeretlere bağlı olarak göreve gelmeyenlerin yerine, öğretmen görevlendirilmesi suretiyle derslerin işlenmesinde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine özen gösterilecek.

Alınan tedbirlere rağmen öğretmen temininde güçlük çekilen derslerde okul müdürlüklerince ivedikle il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iletişime geçilerek boş geçen derslerle ilgili gerekli tedbirler zamanında alınacak.
Ortak sınav yapılacak dersler için, okullardaki kadrolu branş öğretmenleri öncelikle 8’inci sınıflarda görevlendirilecek. Okullarda branş öğretmeninin eksik kalması halinde okulun bulunduğu eğitim bölgesindeki diğer ortaokullarından, ortaöğretim kurumlarından veya ilçe-il genelindeki diğer eğitim kurumlarından branş öğretmenleri görevlendirilecek.

Tüm bu tedbirlere rağmen ihtiyacın karşılanmaması halinde ise alan mezunlarından ücret karşılığı görevlendirmeler yapılarak gerekli tedbirler alınacak.

İllerde ortaokulların 8’inci sınıflarında ortak sınav yapılacak altı dersle ilgili tedbirler alınarak, öğretmen dağılımları bakanlığa bildirilecek.

 

egitimhane.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim