Öğretmen Diyarı

YAZILI SINAVLAR EĞİTİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Liselerde ve ortaokullarda sınavlar ortak yapılıyor. Şöyle ki: Matematik öğretmeni Çarşamba günü 2. saat sınav yapacak olursa o saatteki tüm ders öğretmenlerine sınav kağıtlarını veriyor ve o saat sınav oluyor. Fizik, kimya, İngilizce, Türkçe/edebiyat, biyoloji hangi ders varsa o ders saatinde matematik sınavı oluyor. Örneğin biyoloji dersine peş peşe üç sınav denk gelirse derste ciddi aksamalar oluyor.

Bir başka sorun da sınav haftasında ders işlemek. Derse giren öğretmenler: “Öğretmenim, sınavımız var çalışabilir miyiz?” yalvarmamsı nidalarıyla karşılaşıyor. Dersini vermeyip kendi dersini işleyen öğretmen, gizli gizli yazılı sınava çalışan öğrencilerle uğraşmak zorunda kalıyor.

Yazılı yoklamalar yapılmak zorunda olduğuna göre ne yapılabilir de bu sorunlar en aza indirilebilir?

Doğrusu iki çözüm var ama ikisi de doğrudan Milli Eğitim Bakanlığının siyaseten ve merkezden uygulamalarıyla hayata geçebilir:

BİR: İki dönemli mevcut sistemden vazgeçilmelidir ve iki buçukar aylık 4 dönem eğitim öğretim verilmelidir. Her dönem sonunda ve tatil döneminde sınavlar yapılmalıdır.

Örnek takvim:

1 Eylül                   Birinci dönem açılışı

7 Kasım                 Birinci dönem sonu (sınavlar)

15 Kasım              İkinci dönem açılışı

23 Ocak                İkinci dönem sonu (sınavlar)

1 Şubat                 Üçüncü dönem başı

7 Nisan                 Üçüncü dönem sonu (sınavlar)

15 Nisan              Dördüncü önem başı

23 Haziran           Dördüncü dönem sonu (sınavlar)

Bu taslakta iş günü olarak yaklaşık 180 gün alınmıştır. Ancak MEB bu 180 iş gününü de yeniden ele almalıdır. Ülkemizin kaybedecek zamanı yoktur. Turizmcileri mutlu etmek için tatil yapmaktan daha ciddi bir nesil yetiştirme sorunuyla karşı karşıyayız. Her dönem onar hafta olmak üzere yeni bir düzenleme yapılmalı ve uzun yaz tatili yıl içine yayılmalıdır.

İKİ: Yok böyle yapılmayacak ve 3 aylık yaz tatili düzenine devam edilecekse Bakanlık merkezden her dönem için birer hafa “sınav haftası” düzenlemelidir. Eğitim öğretim “Çalışma Takvimi” hazırlanırken bu sınav haftası planlanmalı ve eğitim öğretimin aksamasının önüne geçilmelidir.

(...)

Bekir KARABULUT
Eğitim Uzmanı

Kaynak: www.personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim