Öğretmen Diyarı

Yazılı sınav tarih olacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) kapsamında yıl içinde öğrencilere yapılan yazılı sınavlarla ilgili devrim hazırlığında olduğu öğrenildi. Bu kapsamda 10 binlerce sorunun yer alacağı merkezi bir soru havuzu oluşturulacağı aktarıldı. Bu havuza okullardaki tüm öğretmenlerin belirli bir ücret karşılığında soru hazırlayabileceği kaydedildi. Ayrıca öğretmenlerin hazırladığı soruların komisyonlar aracılığıyla değerlendirilmeye tabi tutulacağı belirtildi.

 

KÂĞITLARA ELVEDA

 

Öğretmenler sınav dönemlerinde bu havuzdan soru çekebilecek. Öğretmenler soruları kendi tabletlerinden sınav yapacağı öğrencilerin tabletine gönderecek. Öğrenciler ise yine tabletlerinden soruları cevaplayarak öğretmenlerinin tabletlerine yönlendirecek. Bu sayede öğretmenler yazılı kağıtlarını taşıma derdinden kurtulacak. Yeni sistemle birlikte aynı sınıfta aynı sırada oturan öğrencilere bile aynı sınavdan farklı sorular sorulabilecek. Farklı sorular nedeniyle öğrenciler arasında eşitsizlik olmaması için sorular üzerinde küçük değişiklikler yapılacak. Sistemin önümüzdeki üç yıl içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

 

Görüntülü soru devrimi

 

Tabletler sayesinde sınavlarda artık görüntülü sorulara da yer verilecek. Derslerin akıllı tahtalar aracılığıyla görüntülü işlenmesine alışkanlık kazanan öğrencilere, tarihi bir olay veya coğrafi bir oluşumu simgeleyen görüntülerin yer aldığı sorular sorulabilecek.

 

Psikolojik rahatlık sağlayacak

 

Oluşturulan soru havuzu sayesinde öğrencilere karne notunu etkilemeyecek birkaç sınav daha yapılacak. Bu sayede öğrenciler kendilerini daha fazla değerlendirme fırsatı bulacak. Ayrıca sınav psikolojisine alışan çocuklar yerleştirme sınavlarına psikolojik açıdan daha rahat girecek.

 

SELVİ ÇELİK

 

Bugün

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
burhan uzun 2 yıl önce

bence olmayacak cunkı her okula tablet verdik dediler hıöçbir okul alamadı tableti tablet olmayınca yazılı nasl olsun..