Öğretmen Diyarı

Uzmanlar, YGS sonuçlarını öğrenen adayları uyarıyor
 Esra ÜLKAR
YGS, sonuçları 25 Mart’ta açıklandı. Bu sınavla tercih yapacaklar için birkaç seçenek var. Ancak çoğu adayın gözü hazirandaki LYS'de. Uzmanlar LYS’ye son hazırlıklar için adayları uyarıyor: “Rehavete kapılmayın, moralinizi bozmayın. İsterseniz başarırsınız.”

Üniversiteye girişin ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giren 2 milyon117 bin 77 aday, 25 Mart’ta sonuçlarını öğrendi. Buna göre, puanı hesaplanan 2 milyon 84 bin 91 adaydan 1 milyon 879 bin 812’si herhangi bir puan türünde 150 barajını geçebildi. YGS’de 150-179.99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. Bu adaylar Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) giremeyecek. YGS puanlarından en az biri 150 ve üzeri olan adaylar özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına  başvurabilecek. Puanlarından en az biri 180 ve üzeri olan 1 milyon 600 bin 49 aday ise LYS’lere girme hakkı kazandı. Ancak kimi öğrenciler, istedikleri performansı gösteremediği için mutsuz. Uzmanlar YGS’si kötü geçen adayları motivasyonlarını kaybetmemesi konusunda uyarıyor. Adayların ara vermeden LYS hazırlıklarını sürdürmelerinin önemli olduğunu söyleyen eğitimciler, YGS’de beklediği performansa ulaşamayanlar için de haziran ayındaki LYS’nin bir  telafi imkânı olduğunu vurguluyor.Uzmanlara göre nisan ve mayıs ayları konuları pekiştirmek için iyi bir zaman. Haziran ise sınav hızını artırma ve  deneme sınavlarıyla bu hızı geliştirmedönemi. İşte uzmanların LYS’ye son hazırlık önerileri:

NİSAN VE MAYIS AYLARI PEKİŞTİRME DÖNEMİ

- Sadece deneme sınavı çözmek yetmez, ayrıntıları hatırlamak için konu anlatımlı  kitaplardan ve sorubankalarından da çalışmaya devam edin. Nisan ve mayıs bugüne kadar gördüğünüz konuları pekiştirme döneminiz. Bu sürede baştan sona tüm konulara tam hâkimiyet sağlamalısınız. Sınav taktikleri uygulamalı ve ustalaşmalısınız.

- Haziranda sınava son iki hafta kala; vurucu ve çarpıcı sorularla baş etme, sınav deneyiminde en üst noktaya varma döneminiz olmalı. Sınavda hızlı olmak; yaptığınız uzun soluklu, sistemli ve etkili konu oturtma çalışmaları, zaman kullanımı, pekiştirme alıştırmaları, deneme sınavları ve kitap bitirme çalışmaları ile ilgili. Konuları oturttuğunuzda, düzenli olarak ders, bölüm bazlı denemeler, soru kürleri, tam denemeler yaptıysanız, hızınız artar.

BAHANELER ÜRETMEYİN


- Eğer önceliklerinizi doğru belirlerseniz ve önceliğiniz de üniversite kazanmaksa hâlâ yapılacak çok şey var. Dünü değiştiremezsiniz. Yarın ise bugüne bağlı. Kontrolünüzde olan sadece bugün ve ‘şu an’ var. ‘Şu an’ı nasıl değerlendirdiğiniz sınavlarda alacağınız sonuçların nasıl olacağını belirleyecek. Çalışmayı siz istemelisiniz ve istemeniz için de nedenleriniz olmalı.


- Deneme sınavlarından sonra da fark ettiğiniz gibi, sınavdaki soruları yeniden çözmeye çalıştığınızda yanlışlarınızı rahat görebiliyor ve yapamadığınız soruları doğru cevaplayabiliyorsunuz. Bunun nedeni, soruları bir kez okuduktan sonra, ikinci okuyuşta daha önce göremediklerinizi fark etmeniz. Araya farklı sorular ve çözümler girmesi bakış açınızı genişletiyor ve yorum gücünüzün daha rahat ortaya çıkmasını sağlıyor. Buyüzden şimdi yapacağınız çalışmalar, alıştırmalar, deneme sınavları, soru kürleri çok önemli.


- Sınavda zaman sorunu yaşanmasının en önemli nedeni hazırlık döneminde yeteri kadar soru çözmemek, hız kazanmakta yetersiz olmak ve zaman yönetimi konusunda bir politika belirlemeden soruları testteki sırasına göre çözmeye çalışmak. Bunu değiştirebilirsiniz.  


- Sınavda zamanınız kalır dacevapları kontrol edebilirseniz, çoğu soruyu doğru cevaplayabileceğinizi göreceksiniz. Yani daha sonradan soruları çözebiliyor olmanız, çoğunuzun sandığı gibi hep ‘sınav kaygısı’ ile ilgili değil. Şu günlerde çalışmak sizin kontrolünüzde olduğu halde; çalışmamak için ürettiğiniz asılsız bahanelere, “Çalışamıyorum, ne yaparsam olmuyor” masallarına, çalışma aralıklarını uzatmaya ya da gerçek dışı gerekçelerle savsaklamalara kendinizi teslim etmeyin. Bundan sonrası size bağlı. İsterseniz başarırsınız.

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol