Öğretmen Diyarı

Üniversite Puanları Yükseliyor!

YGS ve LYS'nin ardından, yüzbinlerce üniversite adayının beklediği tercih kılavuzu yayınlandı. Ancak kılavuzun yayınlanması 4 yıllık bölüm isteyenler için çokta sevindirici olmadı. 2 yıllık ön lisans programlarının kontenjanlarında %9.75 artış olurken, 4 yıllık lisans programlarının kontenjanlarında %2 düşüş yaşandı. Kontenjanda ki bu azalma puanlarında yüksek olmasına neden olacak. FEM Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, yaşanan bu kontenjan düşüklüğü için: 

 

"3 yıldır kontenjanlarda yüzde 20'leri bulan artış söz konusuydu. Öğrenciler 'ben yerleşirim' düşüncesiyle tercih  yapıyorlardı. Fakat bu sene özellikle lisans programlarındaki azalış, bölümlere olan rağbeti artıracak. Böylece puanlar yükselecek." İşletme, iktisat gibi geçen sene dolmayan birçok bölümlerde bu sene yer bulunamayabilecek. Vakıf  üniversitelerinin  birçok kısmı dolar. Devlet  üniversitelerinin  ise boş kalma ihtimali düşük. Hatta puanı yetmeyen öğrencilerin iki yıllıklara yöneleceğini ve ön lisans programlarının büyük oranla dolacağını tahmin ediyorum." dedi. 

 

Tercih yapacak olan adaylara yardımcı olmak için de: "Tercih yaparken önce istediğiniz üniversiteyi sonra da bölümlerin geçen seneki başarı sıralamalarını göz önünde bulundurun. Okumama ihtimali olan bölümleri listeye yazmayın. Tercih yelpazesini geniş tutun. Çünkü ÖSYM sınırlama getirirse, yerleşme şansınız düşer. Mutlaka bu sene bir üniversiteye yerleşmek istiyorsanız, başarı sırasını dikkate alarak en düşük yerleri dahi yazın." sözlerini sarfetti

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim