Öğretmen Diyarı

Türkiye’den TEOG manzaraları
İyi bir liseye girmek için 1 milyon 190 bin 826 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin ter döktüğü TEOG birinci dönem oturumlarının ilk günü tamamlandı. TEOG, yurtiçinde 970 merkezde, 16 bin 235 okulda, 93 bin 342 salonda; yurtdışında ise 7 ülkede, 14 merkezde, 21 okulda, 72 salonda yapıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren sınav merkezlerinde yerlerini almaya başlayan öğrenciler ve veliler heyecanlıydı. İşte Türkiye’nin dört bir yanından TEOG manzaraları.
Türkiye’den TEOG manzaraları
Türkiye’den TEOG manzaraları

SİVAS

Sivas’ta lenf kanseri hastalığı nedeniyle evde eğitim gören 8’inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Berra Şeker, Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavına da evinde girdi.

Kent merkezindeki Ece Mahallesi’nde yaşayan Berna ve Haluk Şeker çiftinin 2 çocuğundan en küçüğü olan Berra Şeker’e 7 ay önce lenf kanseri teşhisi konuldu. Selçuk Ortaokulu 8’inci sınıfında öğrenim gören Şeker, kanser teşhisinin ardından öğrenimine okulundan gelen 6 öğretmen eşliğinde evinde devam etmeye başladı. Berna Şeker bugün rahatsızlığı nedeniyle okula gidemediği için TEOG sınavına, gözetmenler Ahmet Üstündağ ve Hasan Aydoğan eşliğinde evinde girdi. Şeker, TEOG ilk gününde Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınav oldu. İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy da, Şeker’e moral ziyaretinde bulundu.

"İNŞALLAH BİRAN ÖNCE SAĞLIĞINA KAVUŞUR"

Burada konuşan Altınsoy, "TEOG sınavı tüm ülkemizde yapılıyor. Sivas’ta da bugün 8 bin öğrencimiz sınava girdi. Ancak bazı öğrencilerimize hastalıklarından dolayı ve farklı sebeplerden dolayı evde, hastanede, cezaevlerinde eğitim veriyoruz ve sınavlarını da bulundukları yerde yapıyoruz. Bugün de burada Berra Şeker kızımız hastalığından dolayı okula gidemediği için sınavı da evinde yapılıyor. Şuan sınav arasındayız. Biz de kendisine bu sınavda hem moral ve motivasyon vermek, başarılar dilemek amacıyla buradayız. Berra kızımız inşallah biran önce sağlığına kavuşarak kendi arkadaşlarıyla, kendi sınıfında eğitim göreceğine inanıyoruz. Berra kızımız sınavda da çok güzel bir puan alacağına inanıyorum ve başarılar diliyorum" dedi.

Berra Şeker ise, "Hastalığım sürecinde öğretmenlerim bana gelip derslerimi anlattı. Şu ana kadar derslerim güzel. Şimdi de TEOG sınavına giriyorum. İlk oturum çok güzel geçti. Türkçe paragraflar uzun olsa da güzeldi. Öğretmenlerime teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye’den TEOG manzaraları
Türkiye’den TEOG manzaraları
MANİSA

Manisa’da 18 bin 485 sekizinci sınıf öğrencisi iyi bir lisede okumak için ter döktü.


Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına Manisa genelinde toplam 18 bin 485 öğrenci girdi. İl genelinde 306 salonda yapılan sınavda öğrenciler ilk oturumda Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden 20’şer soru cevapladı. Öğrenciler salonda soruları çözerken, velileri ise dışarıda çocukları için dualar etti. TEOG’un 24 Kasım Perşembe günü yapılacak olan ikinci oturumunda öğrenciler Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden sınava tabi tutulacak.

TEOG Sınavı’na giren öğrencilere başarılar dileyen Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, "İlimizde herhangi bir sıkıntımız yok. Birçok öğretmen arkadaşımız ve personelimiz sınav nedeniyle görevlerinin başında. Öğrencilerimizin problemsiz bir şekilde sınavlarına girmeleri ve başarıyla çıkmaları için her türlü tedbir alındı" diye konuştu.

İSTANBUL

Bakırköy Emlak Kredi Bankası Ortaokulu’nda sınava giren öğrenciler ve aileleri, sabahın erken saatlerinde okul bahçesinde toplandı. Sınav öncesi heyecanlı oldukları gözlenen öğrencileri, aileleri sakinleştirmeye çalıştı. Öğrencilerin sınav salonlarında kendilerine ayrılan yerlere oturmasının ardından veliler de okul bahçesinde çocukları için dua etti. 

Sınavın ardından öğrenciler Türkçe sorularının kolay olduğunu belirtirken, bazı sorularda çelişki yaşadıklarını belirttiler.

ŞIRNAK

Şırnak’ta, hendek-barikat operasyonları nedeniyle sokağa çıkma yasağı 8 ay sonra kısmen kaldırılırken, kentte bugün TEOG sınavı yapıldı. TEOG sınav maratonunun ilk oturumu bugün 09.00’da Türkçe sınavı ile başlarken, Şırnak merkez ve bağlı köylerde 1581 öğrenci sınava girdi.

Şırnak’ta, 14 Mart’ta başlayan ve 14 Kasım’da kısmen kaldırılan sokağa çıkma yasağından sonra ilk kez TEOG sınavı yapıldı. Öğrenciler ilk gün Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınava girerken, Şırnak merkez ve bağlı köylerde toplam 38 okulda, 1581 öğrencinin sınava girdiği belirtildi. Şırnak genelinde ise 23 ve 24 Kasım’da 232 okulda 11 bin 555 öğrenci sınava gireceği belirtildi. Öğrenciler sınavda ter dökerken aileleri dışarıda onları bekledi. Yasak süresi boyunca çevre il ve ilçelerde oturan öğrenciler, sınava yeteri kadar hazırlanmadıklarını ama yine de sınavın kolay geçtiğini söyledi. Sınavın yapılacağı salona torunu ile gelen Muhabbet Öztunç, "Allah herkesin yardımcısı olsun. Her kesin kazanmasını istiyoruz" dedi.

Şırnak’taki yasak süresi boyunca Van’da ikamet eden ve yasağın kalkmasından sonra Şırnak’a gelen Nihat Mert Barkın ise, "Kurtuluş Orta Okulu’ndayım. TEOG sınavına girdik. Muğla Fen Lisesini kazanmak istiyorum. Matematik ve Din kültürü sınavları kolaydı. Az çok zorlandığımız Türkçe’ydi. Sınava girdik kazanmak istiyoruz" dedi.

Sınavın kolay geçtiğini belirten Emrah Ertak da, "Sorular kolaydı. Tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Anadolu lisesine gitmek istiyorum" diye konuştu.

Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne gitmek istediğini ifade eden Nazar Yiğit de, "Sınavım çok iyi geçti. Hiçbir ders zor değildi. Sadece biraz Din Kültürü’nde zorlandım" diye konuştu.
DHA - AA
Anahtar Kelimeler:
TeogTeog SınavıTürkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim