Öğretmen Diyarı

Türkiye’den KPSS manzaraları
Yaklaşık 3.5 milyon adayın başvurduğu, Türkiye’nin en büyük sınavlarından olan KPSS Ortaöğretim oturumu sona erdi. Adaylar, sınav öncesinde didik didik arandı. Sınava gireceği okulu şaşıran adaylar olduğu gibi trafik yoğunluğundan geç kalanlar sınava alınmadı. Kimliğiyle ilgili sıkıntı yaşayan bazı kişilerin yardımına ise sınav nedeniyle açık olan nüfus müdürlükleri yetişti.
Zonguldak:
KPSS ortaöğretim mezunlarına yönelik oturumuna girecek adaylar, didik didik arandıktan sonra sınıflara alındı.

Mithatpaşa Mahallesi’ndeki Gazi Ortaokulu’nda sınava giren adaylar ayrı ayrı sıraya girerken, güvenlik görevlileri tarafından baştan aşağıya, pantolon paçalarına kadar arandı. Adayların kolye, madeni para, saat, cüzdan, cep telefonu, çakmak, bileklik, yüzük, kemer, hızma, toka ve küpe gibi malzemelerle içeriye girmelerine izin verilmedi. Su şişelerindeki ambalajlar da söküldü. Adaylar sınava alınmayan üzerlerindeki malzemeleri okul girişindeki pencere kenarlarına bırakmak zorunda kaldı.

OKULLARI ŞAŞIRDILAR

Adaylar, kimlik ve sınav giriş belgeleri kontrol edildikten sonra içeriye alındı. Gazi Ortaokulu’na gelen 3 kişi, sınavın Terakki Mahallesi’ndeki Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’nda olduğunu öğrenince yetişememe endişesiyle sınav yerlerine ticari taksiyle gitti.

7.5 aylık hamile 32 yaşındaki Meryem Çataklı da sınava eşi 34 yaşındaki Recep ve oğluyla birlikte geldi. Meryem Çataklı’nın oldukça heyecanlı olduğu dikkat çekti. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait misafirhanede görevli Recep Çataklı, hamile eşini sınava getirdiğini belirterek, "İnşallah hayırlısı olur. Bu sene yaklaşık 3.5 milyon kişi giriyor, rekor derecede. Umudumuz fazla yok ama maksat yarışmak. Eşim hamileliğinden dolayı pek hazırlanamadı o yüzden pek umudum yok" dedi.

Bolu:
Ortaöğretim mezunlarına yönelik düzenlenen KPSS Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde bulunan fakültelerde girecek bazı öğrenciler, yoğun trafik nedeniyle geç kalınca sınava giremedi.

Sabah saatlerinden itibaren üniversite kampüsünde bulunan fakültelerde KPSS sınavına girecekler nedeniyle yoğunluk yaşandı. Yoğunluk dolasıyla sınava geç kalan adaylar, görevliler tarafından sınava alınmazken, eksik evrakla gelen adayların da sınava girmelerine izin verilmedi.     

Sınava giremeyen bazı kadın adaylar gözyaşı dökerken, sınav merkezinin çevresinde bekleyen bazı aileler ise çocuklarının başarılı olması için Kur'an okudu, dua etti.     

Adaylardan Fehmi Gençtik, yoğun trafik nedeniyle sınava 15 dakika geç kaldığını, bu yüzden sınava giremediğini söyledi.     


Şanlıurfa:
Kimliği bulunmadığı gerekçesiyle KPSS’ye alınmayan yaklaşık 90 aday, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden yeni nüfus cüzdanı çıkararak sınava yetişti.

Sınava girecekleri okula gelen adaylardan bazıları kimlik belgelerini kaybettikleri, kimliklerinde fotoğraf bulunmadığı ya da kimlikleri yıprandığı için sınava alınmadı. Yetkililerin yönlendirmesiyle adaylar, sınav için mesai yapan nüfus müdürlüklerine gitti.     

Haliliye İlçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne gelen adaylar, burada kendilerini bekleyen görevlilere gerekli bilgileri vererek yeni kimlik belgesi almaya çalıştı.     

Gelenlerin sayısının fazla olması nedeniyle kuyruğun oluştuğu nüfus müdürlüğünde, görevliler de zamanla yarışan adayların işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayarak yaklaşık 90 adaya yeni kimlik belgesini teslim etti.     

Yeni kimliklerine kavuşan adaylar, kendilerini bekleyen araçlarla sınav yerlerine giderek sınava girdi.     

Adaylardan Ömer Cesur, kimliğinin yıpranmış olduğu nedeniyle sınava alınmadığını söyledi. Bunun üzerine yeni kimlik belgesi almak amacıyla Nüfus Müdürlüğüne geldiğini anlatan Cesur, "Ehliyet belgem yanımda olmasına rağmen sınava alınmadım. Şimdi yeni kimlik belgemi alarak sınava yetişmeye çalışacağım" dedi.     

Cemal Şendol da kimlik belgesini köyde unuttuğunu, yanında ehliyeti ve başka kurumlarca verilen kimlikler bulunmasına rağmen sınava giremediğini belirtti.     

Sivas:
Kamu kurumlarında işe girmek isteyen lise mezunu adaylar, KPSS’de ter döktü. Aileler de dışarıda çocuklarının başarısı için dua etti.

Adayların heyecanlı olduğu görüldü. Güvenlik taramasından geçirilen adaylar aranarak salonlara alındı. ÖSYM’nin sitesinden aldıkları sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanları ile sınav merkezlerine gelen adaylar, üzerlerindeki madeni para, kağıt, peçete, kol saati, anahtar ve takılarını girişteki emanete teslim etti. Kadın adayların toka ve taçla sınav salonuna girişlerine izin verilmedi. Kadın polisler tarafından özenle aranan başörtülü adayların toplu iğne ile sınava girmelerine de izin verilmedi. Çocukları sınava giren aileler ise okul bahçelerinde Kuran okuyarak sınavdaki yakınlarının başarısı için dua etti.

Kaynak: AA - DHA
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim