Öğretmen Diyarı

Trabzon'da, YGS için prova sınavı

 

Trabzon'da eğitim gören öğrenciler 17 Ocak 2016 Pazar günü KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) salonları ve Ortahisar ilçesindeki okullarda YGS'nin birebir aynısının planlandığı YGS İlk Prova Deneme Sınavı'na giriyor.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 12. sınıf öğrencileri için YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavının) ilk provası 17 Ocak 2016 Pazar günü saat 10.00' da başlayacak ve 160 dakika sonra saat 12.40'da sona erecek.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 3 yıldır uygulanan ve Üniversiteye Yolculuk Projesinin 2. basamağı olan bu sınav, Türkiye genelinde ilk ve başka bir örneği olmayan bir sınav niteliği taşımaktadır. İlki geçen yıl KTÜ ve İstanbul Aydın Üniversitesiyle ortak yapılan "İlk Prova" deneme sınavları, 28 Ekim 2015'te Trabzon Valiliği Makamında imzalanan Üniversiteye Yolculuk Projesi kapsamında yapılıyor.

Trabzon Valiliğinin himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün KTÜ ile işbirliği içinde yapacağı sınavın soruları da öğretmenler ve akademisyenlerden oluşan "Sınav Soru Hazırlama Komisyonlarınca" hazırlandı. 10 Farklı dersin komisyonunca hazırlanan sorular KTÜ matbaalarında basıldı.

Trabzon' un tüm ilçelerinde 12. sınıf seviyesindeki 10.045 öğrenci, toplamda 27 sınav merkezindeki 395 sınav salonunda 962 öğretmenin gözetimindeki salonlarda sınava alınacak.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün argetrabzon.meb.gov.tr adresinden temin edecekleri sınav giriş belgesi ile sınav merkezlerine gelen öğrenciler girişte polisler nezaretinde üst araması ve kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra salonlara alınacak.

Sınavın tam bir "prova" olması ve sağlıklı işlemesi için kontrollerin sıkı tutulması, sınavda öğrencilerden gerçek YGS'de uyulması gereken kurallara aynen uyulması isteniyor. Sınav günü öğrencilere verilecek olan kalem, silgi ve kalemtıraşlar ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından karşılandı.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kısa bir zaman içinde sınav sonuçlarını, il düzeyinde okul türleri ve ilçelere göre sınav analizlerini açıklamayı planlamaktadır.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Memurlar.Net
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim