Öğretmen Diyarı

Test Teknikleri (18 Adımda Test Tekniği)
Sürekli testlere giriyoruz, hayatımız test oluyor. Peki, test çözme tekniklerine ne kadar hakimiz?

1. Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmiş olursunuz.

2. Amaç hangi sınavda başarılı olmak ise o sınavın niteliğine uygun sorular çözmelisiniz.

3. Kendi çözeceğiniz denemelerde çözeceğiniz bölüme göre çözüm süresini gireceğiniz sınavda ilgili bölüme ayrılan süreyle sınırlayın.  Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil , hızınızı da sınamaktadır.
 
4. Öğrenirken ya da dersi tekrar ederken gördüğünüz sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin.

5. Soruları tekrar tekrar okuyarak kafanızı karıştırmayın. Soruyu mümkün olduğunca sakin ve tüm kurguyu anlayacak şekilde okuyun.

6. Soruyu çözmenize yardımcı olacak detaylar soru metninde sizlere mutlaka verilir.  Bunlardan önemli olanların ve sizi yanlışa düşürebilecek detayların altını çizin.

7. Test teknğinin oturması yapılan pratik sayısıyla doğru orantılıdır. Her gün mutlaka soru çözmeye çalışın. Soru çözmeyi bir alışkanlık haline getirin. 

8. Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.

9. Test sisteminde yapılan hataların önemli bir bölümünün nedeni aceleciliktir. Bütün şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister.

10. İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir. İki şık birbirinin zıttaysa, bunlardan biri genellikle doğrudur.

11. İnsanların ilk anımsadıkları bilgilerin daha doğru olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk işaretleme yaptığınız cevabınızı değiştirmeyin.

12. Yanıtın ne olduğundan emin olmadığınız soru ve sorular varsa, soruyu ve şıkları okuyup diğer sorulara geçi. Zihniniz atladığınız soruyu da bir yandan değerlendirecektir.  Birkaç tane soru çözdükten sonra atladığınız soruya tekrar bakın.

13. Çalışma ve denemelerde cevabını kesin olarak bilemediğiniz ve yanlış yaptığınız sorular ümidinizi kırmasın. Çünkü her yanlış çözdüğünüz sorunun doğru çözümünü öğrenmeniz sizin için bir kazançtır.

14. Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar. Önemli olan tek soruda değil sınavda başarı göstermektir.

15. Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır. Paragraf uzadıkça size verilen bilgiler de artacağından, sakin olarak okumanız halinde doğru cevap verme ihtimaliniz yüksektir.

16. Paragraf sorularında önce soru kökünü okursanız paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlarsınız. Bu ise soruyu daha çabuk ve doğru çözeceğiniz anlamına gelir. Çünkkü siz paragrafı okurken zihniniz soruda istenenleri kendiliğinden dikkate alır.

17. Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün. Bu işlem sürekli soru çözmekle daha istikrarlı hale gelecektir.

18. Sayısal sorularda işlemleri mutlaka yazarak yapın. 
 
Tüm adaylara başarılar dileriz.

 

ekadro.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol