Öğretmen Diyarı

Terör mağduru öğrenciler evlerinden uzakta başka şehirlerde sınava girdi
 Terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları nedeniyle Şırnak'taki binlerce öğrenci, YGS'ye, Batman, Mardin, Gaziantep ve Siirt'te girdi
Bölücü terör örgütü PKK üyelerinin saldırıları nedeniyle Şırnak'ta yaşayan yaklaşık 8 bin öğrenci, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS), Siirt, Mardin, Batman ve Gaziantep'te girmek zorunda kaldı.

PKK'lı teröristlerce Şırnak'ın Dicle, Cumhuriyet, İsmet Paşa, Yeşilyurt, Bahçelievler ve Yeni mahallerinde kazılan çukurlar, kurulan barikatlar, cadde ve sokaklara yerleştirilen el yapımı patlayıcılar, öğrencileri evlerinden uzakta sınava girmek zorunda bıraktı.

Şırnak Valiliğinin desteğiyle Siirt, Mardin, Batman ve Gaziantep'e götürülen öğrenciler, bu illerde belirlenen okullarda sınava katılabildi.

- 3 bin kişi Siirt'te girdi

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, yaptığı açıklamada, Şırnak'tan gelen 3 bin öğrencinin Siirt'te sınava girdiğini söyledi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinden gelen ve Siirt Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda sınava giren Kumri Canduruk, sınav çıkışında baygınlık geçirdi. 112 Acil Servis ekiplerince ambulansta müdahale edilen Canduruk'un, yaşadığı stres nedeniyle bayıldığı belirtildi.

Abdulkerim Akbalık ise misafir öğrenci olarak geldiği Mardin'de sınava hazırlandığını dile getirerek, "Yaşanan olaylar nedeniyle sınava iyi hazırlanamadık" dedi.

Mardin Dostluk, Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Dost-Der) Genel Sekreteri Muhammed Arasan, terör örgütü PKK'nın çukur siyasetinden dolayı öğrencilerin mağdur edildiğini söyledi.

Örgütün kasıtlı olarak eğitim kurumlarını hedef aldığını belirten Arasan, "Okullar yakılarak, bu şekilde eğitimsiz insanları daha rahat kandıracaklarını düşünüyorlar. Öğrencilerimiz çok büyük bir travma yaşadı.Temennimiz bölgede bu tür olayların bir daha yaşanmaması" ifadesini kullandı.

Şırnak'tan geldiği Batman'da sınava giren Cengiz Öklü ise terör mağduru olduklarını dile getirdi.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim