Öğretmen Diyarı

Tercih yaparken geleceğinizi sakın şansa bırakmayın

Abbas Güçlü

Peki, karar verici konumunda olan MEB, YÖK, ÖSYM ya da ilgili kurumlar adayları yeterince bilgilendiriyorlar mı? Evet demek çok zor. Bilgi verenler ise çoğu zaman yanlış yönlendiriyor. Örneğin tercih robotları gibi deli saçması sistemler var ki, devlet bile artık bu işe el attı. Kişiyi hiç tanımadan, istek ve beklentilerini bilmeden, hayallerini hiç sorgulamadan, puana, okulların ya da mesleklerin popülaritesine bakarak, listeler oluşturmak yanlışların en büyüğüdür. Ve bu yanlışı, başta anne babalar olmak üzere herkes yapıyor. Öğrencilere en büyük kötülüğü de, iyilik olsun diye, hiç istemedikleri okullara yönlendirerek zaman zaman yine aileleri yapıyor.

 

Peki bu noktada, doğru olan ne?

En iyi tercih sıralaması nasıl yapılır?

Daha da önemlisi, bu konuda nasıl yol alınır? Milliyet olarak, yıllarca eksikliği tamamlamaya çalıştık. Doğru bilgilerle, doğru yol almalarına ve kendileri için en doğru olanı bulmalarına ön ayak olmaya çalıştık. Yine öyle yapacağız.

Pazartesi günü 92 sayfalık 2015 Üniversite Tercih Rehberi'ni gazetenizle birlikte ücretsiz olarak alabileceksiniz.

Bayiinizi arayıp şimdiden gazetenizi ayırtın. Yoksa zor bulursunuz. Yine pazartesiden itibaren gazete içinde tercih süresince ve sonrasında kayıtlar tamamlanıncaya kadar da hep yanınızda olacağız. Lise ve Üniversite Tercih Rehberi sayfalarımızda, kafanızı kurcalayan tüm sorulara cevap bulmaya çalışacağız... Milliyet okuyun, geleceğinizi şansa bırakmayın...

Doğru tercih, doğru gelecek

En iyi okul ve en iyi meslek hangisi diye sürekli olarak soruyorlar. Bu konuda tek reçete var. O da en iyi mesleğin sizin için en doğru mesleğin olduğudur. Yani, sizi gelecekte mutlu ve başarılı edecek meslek, en iyi meslektir. İşte bu yüzden sizi hayallerinizle buluşturacak okul ve mesleklere, en doğru yoldan götürecek tercih döneminde hep yanınızda olacağız.

Bizi izlemeye devam edin, kazanan siz olun...

Milliyet

 

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol