Öğretmen Diyarı

TEOG`da ilginç soru: Kul hakkını ihlal eden davranış nedir?

Lütfi ERDOĞAN


Türkiye`nin en önemli sorunları arasında yer alan ve abone başına yıllık ortalama 120 lira civarında yük getiren kaçak elektrik konusu liseye geçiş sınavında soru oldu.


Geçen hafta yapılan ikinci dönem TEOG sınavında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğrencilere, "kul hakkı-kaçak elektrik" nedensellik ilişkisini ortaya koyan bir soru yöneltildi.


"Hangisi kul hakkını ihlal eden davranışlardan biridir?" çoktan seçmeli sorunun yanıt şıkları, "Trafik kurallarına uymak", "Kamu mallarını korumak", "Komşularla iyi geçinmek" ve "Kaçak elektrik kullanmak" şeklinde verildi. Bu sorunun doğru cevabı ise "Kaçak elektrik kullanmak" olarak açıklandı. Bu soru, geçmiş yıllarda Mardin`de TEDAŞ yetkililerinin astığı, "Kaçak elektrikle ısınan sudan abdest olmaz, gusül hiç olmaz. Cenaze de asla yıkanmaz" pankartını akıllara getirdi.


KAÇAĞIN MALİYETİ 400 MİLYON LİRA


Türkiye genelinde kayıp-kaçak bedelinin 400 milyon lira olduğu tespit edilirken, bu maliyetin 36 milyon aboneye yansıtıldığı belirtildi. İller bazında ise kayıp-kaçak oranları incelendiğinde; yüzde 79 ile Mardin, yüzde 76 ile Şanlıurfa, yüzde 70 ile Diyarbakır başı çeken iller oldu. Kaçağın en az olduğu il ise yüzde 2.2 ile Çanakkale. Kütahya, Uşak, Osmaniye ve Nevşehir de yüzde 5 ile kaçağın en az olduğu iller arasında yer aldı.

 

ogretmenleriz.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim