Öğretmen Diyarı

TEOG’da ‘dikkat’ kazandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen birinci dönem ortak sınavları dün sona erdi. 1 milyon 174 bin 427 öğrenci, önceki gün yapılan Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarından sonra dün de fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavlarına girdi. 
Uzmanlar, iki gün boyunca yapılan 6 sınavda doğru okuma ve okuduğunu doğru anlama dikkat yeteneğinin öne çıktığını belirtti. Fen ve teknoloji dersi sınavında geçen yılların benzeri soru tipleri kullanıldı. Biyolojiden 11, fizikten 9 soru yer aldı. T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınavında geçen yıllara göre “Bir Kahraman Doğuyor” başlıklı üniteden daha fazla soru yer aldı. Matematik sınavı geçen yıllara oranla problem ağırlıklı oldu. Öğrenciler matematik sınavında birkaç soruda zorlandıklarını dile getirdiler. 
Sınavda, İngilizce testini yurt içinde 1 milyon 153 bin 995, yurt dışında 860, Fransızca testini 383, Almanca testini 369, İtalyanca testini de 11 öğrenci yanıtladı. Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanıldı ve her bir ders yazılısının süresi 40 dakika, teneffüs araları 20 dakika oldu.

GELECEK SINAV NİSANDA
Uzmanlar, velilerin bundan sonraki süreçte öğrencilere kırıcı ve zorlayıcı değil yeni döneme hazırlayan sağlıklı ve verimli ders çalışabilecekleri ortamlar yaratmaları konusunda uyardı. Öğrenciler, nisan ayında ikinci dönem TEOG sınavında puanlarını yükseltebilecekler. 
TEOG mazeret sınavları, 12-13 Aralık’ta yapılacak. Sınav sonuçları ocak ayında açıklanacak

 

Kaynak: aydinlikgazete.com

 

Anahtar Kelimeler:
teog da dikkat kazandı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim