Öğretmen Diyarı

TEOG’da bu yıl yüzler gülecek mi?

2015 yılı TEOG lise tercihleri yerleştirme sonuçları 14 Ağustos’ta açıklanacak.

Geçen yıl, yerleştirmelerde de nakillerde de büyük sıkıntı yaşandı. Yerleştirmelerde tercih etmediği halde imam hatibe yerleşenler, tercihleri arasındaki en düşük okula gitmek zorunda bırakılanlar oldu.

Öyle ki İstanbul Kadıköy’de oturan  bir öğrenci bin 148 kilometrelik uzaklıktaki Rize Kalkandere’deki liseye yerleştirildi.

Gay­ri­müs­lim öğ­ren­ci­le­rin imam ha­tip li­se­le­ri­ne oto­ma­tik ola­rak kay­de­dil­me­si ise TE­OG’­da­ki yer­leş­tir­me skan­da­lı­nı gözler önüne seriyordu.

Bakanlık bu sıkıntılı TEOG sürecini, nakillerde yüzler gülecek diyerek atlatmaya çalıştı. Ancak nakillerde de yüzler gülmedi. Çünkü, hiçbir okulda boşluk olmadı. Kayıtlar kilitlendi. Özel okula gidecek olanlar bile yerleştirildikleri devlet okuluna gidip dilekçe vermek zorunda bırakıldı. Dilekçe verenler de sistemden hemen çıkarılmadı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçen yıl  yaşanan bu sıkıntıların, nakiller kayıt dönemiyle üst üste geldiği için yaşandığını belirterek,” bu sene o sıkıntılar yaşanmasın diye tedbirimizi aldık; okullar açılmadan önce nakil işlemleri bitmiş olacak” dedi.

NAKİLLER BU YIL 3 DÖNEM HALİNDE YAPILACAK

Bakan Avcı’nın açıkladığı nakil takvimine göre, yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, puan üstünlüğüne göre sıraya konulacak ve 3 dönem halinde yapılacak.

Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak.

Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak.

3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak.

Öte yandan, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde TEOG nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül´de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül´de ilan edilecek. 14 Eylül’de de 2015-2016 eğitim-öğretim yılı başlayacak.

 sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol