Öğretmen Diyarı

TEOG YERLEŞTİRMELERİNDE ŞOK DEĞİŞİKLİK İDDİASI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın teog yerleştirmelerinde şok bir değişiklik yapmayı düşündüğü bilgisi geldi.

Geçtiğimiz hafta bir ilde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müdür yardımcılarına yapılan toplantıda teog yerleştirmeleri hakkında önemli bir açıklama yapıldı.

İddiaya göre bu sene teog sınavına giren öğrenciler 25 tercih yapacaklar. Bu 25 tercihten hiç birinin gelmemesi durumunda geçtiğimiz seneki adrese bağlı yerleştirme yapılmayacak, öğrencilerin kayıtları direk olarak açık liseye yapılacak. Bu öğrenciler örgün eğitimde gündüz yapılan derslere girmeyip, yaygın eğitim olarak derse girmeden sadece sınavlara girerek liseyi okumuş olacaklar. Okul idarecilerinin yaptığı açıklamaya göre, eğer bu iddialar gerçekleşirse çok ciddi karışıklıklara sebep olacağı düşünülüyor. Açık liseye bir çok öğrencinin kaydolması durumunda örgün eğitimde öğrenci sayısı çok fazla azalacak ve bu durumda öğretmenlerin norm kadroları da azalacak. Bir çok öğretmen norm fazlası durumuna düşerek açıkta kalacak.

Geçtiğimiz yıl teog yerleştirmeleri nasıl yapılmıştı?

Geçtiğimiz sene öğrenciler 5 aşamalı bir tercih sürecinden geçmişti. İlk tercihlerde yerleşemeyen öğrenciler ikinci bir tercih daha yaptı. Bu 2 tercihten sonraki 3 tercih ise okullar açıldıktan sonraki sürece denk geldiği için, dersler başlamasına rağmen okullarda öğrenci transferleri devam etti. Bu tercihlerin sonunda da yerleşemeyen öğrenciler adrese bağlı sistemle okullara yerleştirildiler. Ancak bu durumda da Milli Eğitim Bakanlığının bu konudaki sisteminin iyi çalışmaması nedeniyle bir çok öğrenci 40-50 kilometre uzaklıktaki okullara yerleştirildi. Günde 4-5 saat yol gitmek zorunda kalan öğrenciler oldu.

Geçen yılki sistemdeki sorunları gören MEB, bir çok şeyde olduğu gibi tekrar sistem değişikliğine gitme kararı almış gibi görünüyor. Konuyla ilgili zaman içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak açıklama ile öğrencilerin yerleştirme süreci netlik kazanmış olacak. Umarım yine öğrencilerimiz mağdur olmadan bu süreci atlatırlar.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim