Öğretmen Diyarı

TEOG tüyoları!

MEMURLAR - 8. sınıflar için birinci dönem TEOG ortak sınavları bu yıl 26-27 Kasım 2014 tarihlerinde, bu sınava giremeyecek durumda olan ve geçerli mazereti olan öğrenciler için mazeret sınavları ise 13-14 Aralık 2014 tarihinde yapılacak. İşte sınav öncesi öneriler;

Sevgili öğrenciler bilindiği gibi SBS yerine ilk defa geçen yıl uygulanmaya başlanan yeni sistemin adı TEOG yani temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavı. İki ayrı dönemde yapılacak sınavların ilki 26-27 Kasım 2013 tarihinde saat 09.00’da gerçekleştirilecek. Milli Eğitim müfredatına göre hazırlanan sınavlarda iki günde altı oturumda sınava gireceksiniz. Test usulünün yanında test dışı açık uçlu soruların da olduğu bir sınav ile karşı karşıyasınız. Okuma ve yazma becerisi de önem kazandı. Tüm bu yeniliklere rağmen geçmişi ya da geleceği düşünmek yerine sınav öncesi neler yapmamız gerektiğine göz atalım.

PLAN YAPIN

Öncelikle sınavı kafanızda genel olarak değerlendirin. Kalan süreyi planlamaya çalışın. Bu planlama hem sınav kaygınızın artmasını engellemiş olacak hem de zamanınızı daha verimli biçimde geçirmenizi sağlayacaktır. Planınızın bir bölümünde konu eksiklerinizi tamamlamak ve test çözümü için zaman ayırırken diğer bölümünde ise dinlenme ve eğlenmeye de zaman ayırmaya çalışın.

KONU EKSİKLERİNİZİ TAMAMLAYIN

Konu eksiklerinizi tamamlamak öğrencilerin genellikle erteledikleri bir sorumluluktur. Oysa konu eksikleriniz devam ederken test çözmek hem verimsizdir hem de yanlışların çok çıkması nedeniyle motivasyonunuzu düşürebilir.

KALAN SÜRE İÇİN GERÇEKÇİ OLUN

Örneğin elinizdeki tüm kaynakları bitirmek isteyebilirsiniz. Ancak kalan zamanda bu tüm soruları bitirecek vaktiniz olmayabilir. Zamanınızı eksik olduğunuz konularda sorular çözme yönünde planlayabilirsiniz. Elinizdeki çözmek istediğiniz soruları belirleyin ve sınava kadar bu soruları hangi günlerde bitireceğinizi belirleyin.

DENEME SINAVI SONUÇLARINI ABARTMAYIN

Bu sonuçlar sizin eksik olduğunuz konuları tespit edebilmek için yapılmaktadır. Morali bozmak ve ‘ bu gidişle bir şey yapamam ’demek yerine ‘eksik olduğum konuları tespit ediyorum’ düşüncesiyle sınav sonuçlarını değerlendirin. Konu eksiklerini belirlediğinizde bunu telafi edecek zamanınızın olduğunu unutmayın. Eksiklerinizi deneme sınavlarında fark etmek TEOG’da fark etmekten daha iyidir.

HANGİ LİSEDE ÖĞRENİM GÖRECEĞİNİZİ DAHA SONRA DÜŞÜNÜRSÜNÜZ

Hangi lisede öğrenim görmek istediğiniz konusunu sınav sonrasına erteleyin. Kalan süreyi daha çok sınav öncesi yapacaklarınız için değerlendirin. Sınav sonrasında karar vermek için yeterince zamanınız olacak.

DENEME SINAVLARINI KAÇIRMAYIN

Bu sınavlar sadece soru çözmenize değil, sınav ortamına fizyolojik ve psikolojik olarak da hazırlanmanıza yardımcı olur. Çünkü sınav anında uzun süre tuvalete gidemeyecek, aynı sırada oturacak ve yemek yiyemeyeceksiniz. Bu alışkanlıklar sınav ortamında kazanılır.

EVDE TEST ÇÖZERKEN ZAMAN TUTMAYI DA İHMAL ETMEYİN

Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavlarda soruyu çözmenizden ziyade soruyu belirli bir zamanda çözmeniz önem kazanmaktadır. Evde test çözerken süre tutmanız size bu alışkanlığı kazandıracaktır.

PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK İÇİN ÇALIŞIN

Sınav esnasında öğrenciler pek çok sorunla baş etmek zorunda kalırlar. Bu sorunlarla baş etmek için hazırlıklı olunmalıdır. Örneğin üst üste birkaç soru yapamadığınızda neler hissedersiniz? Neler düşünürsünüz? Bu durum sizi nasıl etkiler ve nasıl baş edersiniz? Bu durumun örneklerini girdiğiniz deneme sınavlarında bulmaya çalışın. Sınavda psikolojik dayanıklılığınızı geliştirmeniz sınav performansınızı çok yakından etkileyecektir.

İKİNCİ SINAVLARI UNUTMAYIN

Kasım ayında ilkine gireceğiniz sınavların ikincisi 29-30 Nisan 2015'te yapılacak. Bu nedenle bu ay gireceğiniz sınavlarda istediğiniz başarıyı gösterememiş olsanız bile ikinci sınavlara daha iyi hazırlık yapabilirsiniz.

 

memurhaber.com

Anahtar Kelimeler:
TEOG Tüyoları!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim