Öğretmen Diyarı

TEOG Tercihlerinde Tercihine Yerleşemeyenler Ne Yapacak?

TEOG yerleştirmelerinde geçen seneki sorunların yaşanmaması için önlem alınıp alınmadığıyla ilgili soru üzerine de Bakan Avcı, geçen sene MEB´in herhangi bir devlet okulundan özel okula geçmek isteyenlere teşvik verdiğini ve özel okula geçmek için devlet okuluna kayıt yapma şartı olduğunu hatırlattı.

"Bunu bu sene kaldırdık" diyen Bakan Avcı, öğrencilerin, özel okula kayıt yaptırdıysa ya da özel okulda okuyorsa, ihtiyacı olması ve kriterleri karşılaması halinde teşvikten yararlanabileceğini belirtti.

Geçen sene "öğrencilerin istemedikleri okullara yerleştirilmesi" durumunun, özel okula geçmek isteyen öğrencilerin devlet okulunda kayıtlarının bulunması gerekliliğinden kaynaklandığı aktaran Bakan Avcı, şunları kaydetti: "Biz onları, mutlaka oraya gitmek zorunda oldukları için devlet okullarıyla irtibatlandırmadık. Biliyorduk ki onların büyük kısmı özel okula gidecek.

Ama özel okula giderken devletten teşvik almak isterlerse kayıtlarının olması gerekiyordu.´Ben istemediğim halde, şuraya yerleştirdiler´ diyenlerin hiçbiri, o yerleştirildikleri okullarda okumadılar. Hemen kayıtlarını aldılar, özel okula geçtiler. Bu sene bunu önlemek için sistemde bir düzeltme daha yaptık. Önce ´özel okula gidecekler bir ayrılsın´ dedik.

Onlar artık özel okula gitseler bile, teşvik alabiliyor. Onlar gidip kayıtlarını özel okullara yaptırsınlar. Geriye sadece ´devlet okuluna gitmek istiyorum´ diyenler kalacak. Onları da biz 25 okul tercihine puan sıralamasına göre yerleştireceğiz. Herhangi bir özel okula kaydolmamış, 25 tercihten birine de yerleşememiş öğrencileri ´açık lise´ye kaydedeceğiz.

´Açık lise´ bir tür dağıtım merkezi gibi kullanılacak. Bu öğrenciler daha sonra imkânlarına göre ya özel okula ya da devlet okulundaki boş kontenjana yerleşebilirler. Böylece geçen seneki ´zorla yerleştirdiler´ dedikodusundan kurtulmuş oluyoruz"

 

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim