Öğretmen Diyarı

TEOG Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak? 2014 Lise Yerleştirme Sonuçları

Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş Sistemi tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. TEOG tercih sonuçları ne zaman ve lise yerleştirme sonuçları ne zaman? Teog yerleştirme tarihleri ve daha fazla bilgi için haberimizin devamını okuyunuz.

 

Öğrencilerin kariyerlerini etkileyecek olan lise seçiminin yeni sistemle TEOG ismi ile farklı birkaç aşamada yapılmasına karar verildi. Bu sisteme yeni alışmaya çalışan öğrenciler için hangi liselerde eğitimlerine devam edecekleri netleşmeye devam ediyor.

 

Çok yeni bir sistem olan ve Milli Eğitim Bakanlığının bu yıl uyguladığı Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sistemi için henüz öğrenciler adaptasyon süreci yaşarken, lise yerleştirme sonuçlarının açıklanmasına çok kısa bir süre kaldı. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş takvimi açıklandığında tercih sonuçlarının da ne zaman açıklanacağına dair açıklamalar yer almıştı. Adayların 31 Temmuz'dan 8 Ağustos gününe kadar yaptıkları tercihler e-okul sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Öğrenciler bu tercihlerde tam 1 milyon 332 bin 437 kişilik lise kontenjanlarından faydalanabilmek için liseler arası tercih işlemlerini gerçekleştirmiş oldular.

 

Tercihlerin yapılmasından hemen sonra tercih yapan öğrenciler ve tercih edilen okulları sistem, başarı sırasına göre eleme şeklinde olacak şekilde yerleştirme işlemlerini yapmaya başladı. 

 

Buna göre anadolu meslek liseleri için 630 bin 815, Anadolu liseleri için 451 bin 926, Anadolu imam hatip liseleri için 215 bin 136, Fen liseleri için 25 bin 320 kişi, sosyal bilimler liseleri için 9 bin 240 kişi ve toplamda da 1 milyon 332 bin 437 kişilik kontenjan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş oldu. Bu kontenjanlara öğrenciler TEOG puanları ile yerleştirilmeye başladı.

 

8 Ağustos tarihinden 2 hafta sonra açıklanacağı belirtilen TEOG tercih sonuçlarının kesin sonuçlanacağı ve açıklanacağı tarih ise 22 Ağustos 2014 olarak açıklandı. 

 

www.personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim