Öğretmen Diyarı

TEOG Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

TEOG sınav sonuçları için tarih verildi. MEB TEOG sınav sonuçlarının 9 Ocak'ta açıklanacağını duyurdu. Bu haberle öğrencilerin heyecanlı bekleyişinin son bulmasına az bi süre kaldı.

Merakla beklenen TEOG sınav sonuçları hakkında Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih olarak 9 Ocak işaret edildi. Değerlendirmelerin 29 Aralık 2014 tarihinde tamamlandığı belirtilirken, TEOG sınav sonuçlarının ise 9 Ocak'ta açıklanacağı ifade edildi. TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının 9 Ocak'ta yapılmasının gerekçesi ise 2 soruya açılan dava olarak gösterildi. 

 

Sınav sonuçlarının aralık ayı bitmeden açıklanabilecek duruma gelmesinde Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü personelinin özverili ve disiplinli çalışmalarının etkili olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Soruların hazırlanması aşamasındaki hassasiyet ve başarımızı, sınavın değerlendirme sürecinde de göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Adayların cevap kağıtları 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulmuştur. Her derse ait sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda, öğrencilerin puanı her ders için 100 tam puan üzerinden hesaplanmıştır. Ancak Türkçe'den 1, matematik derslerinden de 1 soru olmak üzere toplam 2 soruya üç dava açılmıştır.

 

Davaya ilişkin iş ve işlemler 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa eklenen 20/B maddesiyle düzenlenen ivedi yargılama esaslarınca yürütülmektedir. İlgili kanun gereği davaya ilişkin mahkeme kararlarının 9 Ocak 2015 tarihi itibariyle sonuçlanması beklendiğinden, öğrencilerimizin mağdur olmaması adına sınav sonuçlarının bu tarihten sonra açıklanması Bakanlığımızca uygun görülmektedir." 

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim