Öğretmen Diyarı

TEOG Sınavları Nasıl Kaldırılır?

TEOG Sınavına neden ihtiyaç duyuluyor, bu sınav hangi şartlarda kaldırılabilir. Okurumuzun yorumuyla;

''Bu gün TEOG sınavına duyulan ihtiyacın kaynağı üniversiteye giriş sınavlarında başarı gösteren okullar (fen lisesi gibi) ve bunun yanında üniversiteye giriş sınavlarında başarı gösteremeyen okulların birlikte var olmasıdır.

Fen liseleri gibi üniversite sınavlarında başarılı olan okulların başarılarının en önemli nedeni ise akademik seviyesi yüksek öğrencilerin bu okullarda toplanmasıdır.

TEOG sınavlarına olan ihtiyacın ortadan kalkması için; Bakanlık, fen liseleri gibi bazı akademik liselere akademik yeteneği yüksek öğrencileri, bazı akademik liselere de (bazı Anadolu liseleri gibi) akademik yeteneği düşük öğrencileri toplayan taban puan uygulamasından vaz geçmelidir. Şayet akademik liselere öğrencileri, akademik yetenek açısından homojen bir şekilde dağıtabilirsiniz TEOG sınavına ihtiyacınız kalmaz.

Bu durumda akademik okullar arasında nüans farkı olacağı için çocuklarımız çok daha uzaktaki okullara gitmek zorunda kalmazlar. Bu nedenle Bakanlığın radikal bir karar alıp taban puanına dayalı kayıt sisteminden vazgeçerek, adrese dayalı bir sistemle akademik liselere öğrenci alması gerekmektedir. Bunun için Bakanlığın öncelikle fen ve sosyal bilimler gibi liseleri kaldırıp bütün akademik liseleri Anadolu lisesine çevirmesi bu okulları adrese dayalı kodlaması gerekecektir. Böyle bir uygulama öğrencileri akademik liselere homojen dağıtacağı için artık TEOG sınavlarını kaldırmış olursunuz. Asıl yapılması gerekense akademik liselerin sınıf geçme notunun 70’e çıkarılıp programının ağırlaştırılmasıdır. Bu yapılırsa üniversiye giriş sınavlarına da ihtiyaç kalmayacaktır.''

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol