Öğretmen Diyarı

TEOG SINAVLARI KOLAY OLUNCA PUANLAR YÜKSELDİ
HABERTÜRK GAZETE / Pervin KAPLAN
 
Bu yılın TEOG sınavlarının kolay olması, öğrencilerin puanlarını yükseltti. Geçen yıla göre 7.27 yüzdelik dilimindeki bir öğrencinin puanı 12 puan daha yükseldi. Bu yüzden tercihlerinizi puanınıza göre yapmayın.
 
YABANCI ÖZEL LİSELER DOLDU
ARALARINDA Amerikan, Fransız, İtalyan, Alman, Avusturya liselerinin yer aldığı yabancı özel okullarda kayıtlar dün son buldu. 1860 BİTTİ kontenjana sahip okullarda 3 boş kontenjan kaldı. 
 
TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) sınavları bu yıl geçen yıla göre daha kolay olunca öğrencilerin puanları da yükseldi. Bu yüzden de geçen yılın puanlarıyla bu yılınkileri karşılaştırıp tercih yapmak hata olacak. Bu nedenle puan yerine mutlaka yüzdelik dilimleri kullanmanız gerekiyor. Final Dergisi Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar da geçen yıl ile bu yılın puanları arasında yapılacak bir karşılaştırmanın hatalı olacağını söyleyerek şöyle konuşuyor:
 
‘PUANIM YÜKSEK’ DEMEYİN“
Örneğin 482 puan alan bir öğrencinin 2014 yüzdelik dilimi 1.37 iken aynı puanı 2015’te alan öğrencinin yüzdelik dilimi 2.29 oldu. Bu durumda geçen yıla göre 8 puan civarında bir yükselmeden bahsedebiliriz. Bu yıl 452 puanla 7.27 yüzdelik dilime sahip bir öğrenci 2014’teki aynı yüzdelik dilimindeki bir öğrenciye göre 12 puan civarında daha yüksek puan aldı. Bu yüzden de puan karşılaştırmaları yaparak tercih listesi oluşturmak hata olur. Puanım yüksek diye geçen yıla göre yüksek puanlı okulları tercih listesine yazan bir öğrenci bu değişimi dikkate almazsa yerleşemeyebilir.”
 
ŞANS TOPU YİNE DÖNECEK
Bu yıl da nakiller döneminde geçen yıl olduğu gibi “taban puan” şartının yanı sıra kontenjanın dolu olup olmamasının dikkate alınmayacağını söyleyen uzmanlar “Bakanlık nakiller döneminde 3 kez yeniden yerleştirme yapacak. Bu döneme kalmamak için listenizi yalnızca yüksek puanlı okullardan oluşturmayın. Bu dönemde taban puansız yerleştirmeler şans topu gibi olacak, şanslı öğrenci yerleşecek” diyor.
 
 
PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ DİKKATE ALINACAK
 
Okullara yerleştirme işlemleri yapılırken öğrencilerin tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanına ve yerleştirmeye esas puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.
 
MERAK ETTİĞİNİZ SORULAR
 
OKULA KAYIT YAPTIRACAK MIYIZ?
Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra bir okula yerleşen öğrenci için ayrıca kayıt yapmanıza gerek olmayacak. Kayıtlar öğrencinin yerleştiği okula otomatik olarak yapılmış olacak.
 
BOŞ KONTENJAN NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Okullardaki boş kontenjanlar 14 Ağustos’ta yerleştirme sonuçlarıyla birlikte açıklanmış olacak.
 
YERLEŞEN ÖĞRENCİ NAKİL YAPABİLİR Mİ?
 
Evet. Nakil uygulamasına bir okula yerleşen ya da özel okula kayıtlı öğrenciler başvurabilecek.
 
AÇIK LİSEYE YERLEŞEN NE YAPACAK?
 
Açık liseye yerleşen öğrenciler 3 dönem halinde 17- 28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak nakil uygulamasında başvuruda bulunamayacak. Ancak bu öğrenciler 7-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek il-ilçe nakil komisyonlarınca yapılacak ve 3 okul tercih edebilecekleri nakillere başvurabilecek.
 
KAYIT YAPTIRMAZSAM NE OLUR?
 
“Özel okula kayıt yaptıracağım” seçeneğini işaretleyip kayıt yaptırmayan öğrenciler “özel okul öğrenci havuzuna” alınacak. 11 Eylül’de hâlâ bir okula kayıtlı olmayan öğrencilerin tümü açık liseye kaydedilecek.
 
TERCİHTE ONAY ŞART MI?
Tercihlerinizi herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de onaylatmanız gerekiyor. Aksi halde yaptığınız işlem geçerli olmaz.
 
DEĞİŞİKLİK YAPMA ŞANSIM VAR MI?
Tercihlerinizi onaylattıktan sonra herhangi bir düzeltme yapamazsınız.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim