Öğretmen Diyarı

TEOG Sınavı sonuçlarınezaman açıklancak? İşte tarih

MEB TEOG puanlarını 5 Haziran'da açıklanacağını ve sonuçları açıklandıktan sonra 9 Haziran'a kadar itiraz hakkının olduğunu açıkladı. TEOG mazaret sınav tarihleri, teog puan türleri, teog sonuçları ve yayınlanan soru-cevaplarla ilgili tüm bilgileri haberimizde.


MEB tarafından 8. sınıfların liselere geçiş sınavı olarak düzenlenen TEOG sınavı Nisan ayının sonunda yapıldı ve TEOG soru ve cevapları yayınlandı. Şimdi öğrencilerin gözü kulağı TEOG puanlarının açıklanmasında. MEB TEOG puanlarını 5 Haziran'da açıklanacağını ve sonuçları açıklandıktan sonra 9 Haziran'a kadar itiraz hakkının olduğunu açıkladı. TEOG mazaret sınav tarihleri, teog puan türleri, teog sonuçları ve yayınlanan soru-cevaplarla ilgili tüm bilgileri sizler için araştırdık.


itiraz süresinin son günü 9 Haziran


TEOG puanları 5 Haziran’da açıklandıktan sonra adaylar aynı günden itibaren 9 Haziran akşamına kadar sonuçlara itiraz edebilecek. 24 Haziran’da öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) da bakanlık tarafından duyurulacak.


Tercihler Temmuz ayında yapılacak


Taslak kılavuzda, ortaokul müdürlüklerinin, öğrencilerin tercih yapmama nedenlerini e-okul sistemine işlemesi gerektiği de belirtiliyor. Buna göre ‘özel okula devam edecek, askeri lisede öğrenim görecek veya yurtdışındaki öğrenciler’ gibi nedenler e-okul sisteminde yazılacak.


TEOG kapsamında devlet lisesi tercih işlemleri, öğrenci velisi tarafından 6-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos’ta duyurulacak. Aynı tarihte boş kontenjanlar da ilan edilecek. 17-21 Ağustos arasında İl veya İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları tarafından tercih başvuruları alınacak. Bir liseye yerleşemeyen ya da okulundan memnun olmayanlar, komisyonlar tarafından boş kalan kontenjanlar için il veya ilçe sınırları içinde 5 tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre merkezi olarak okullara atanacak. Kesin kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. Tek nakil dönemi olacak ve yedek yerleştirme yapılmayacak. Kesin kayıtlar ise 24 Ağustos 2015 tarihinde ilan edilecek.


TEOG Sınavına giren 8. sınıf öğrencilerinin girdiği sınav; iki günde iki oturum şeklinde yapıldı ve sınavda matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden sorular geldi.


Öte yandan, MEB’in eğitim bilişim ağı EBA’da farklı içeriklerle hazırlanmış 150 binin üzerinden dijital eğitim içeriği bulunuyor. Bakanlık, EBA portal üzerinden merkezi ortak sınavlara girecek 8. sınıf öğrencileri için 6 dersten hazırladığı ders videolarını bir süre önce yayımlamaya başlamıştı. Portala, cep telefonlarından, tabletlerden ya da tüm bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Her kademede öğrencinin videolu ders içeriklerine ulaşabildiği EBA portalının 2 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol