Öğretmen Diyarı

TEOG puanları yeniden hesaplanıyor

MEB, öğrencilerin e-Okul Not Bilgileri bölümünde "Ankara 13. idare mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararı gereği I.Dönem Ortak Sınav sonuçlarının ilanı durdurulmuştur." bilgisini paylaştı.

 

MAHKEME SORUYU İPTAL ETMİŞTİ

 

Sonuçları liselere yerleştirmelerde kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarından geçen Kasım ayında yapılan Fen ve Teknoloji sınavında, bir velinin başvurusu üzerine Ankara 13. İdare Mahkemesi bir soruyu iptal etti. İptal edilen sorudan dolayı puanlar yeniden hesaplandı ve soruların değeri değişti.

 

İŞTE İPTAL EDİLEN BALIK SORUSU

 

Bilirkişinin hatalı bulduğu A Kitapçığı'ndaki 9. soru şöyle:

 

"Nehirde yaşayan bir balık türü ile ilgili araştırmada; aynı türün bireyleri arasında kalıtsal farklılıklar olduğu, ortama uyum sağlayamayanların zaman içinde yok olduğu tespit ediliyor. Verilen bu bilgilerle aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

 

A- Türün evrim geçirmekte olduğu

 

B- Türün yok olma tehlikesi altında olduğu

 

C- Türdeki bazı bireylerin ortama daha iyi uyum sağladığı

 

D- Türün bireyleri arasındaki kalıtsal farklılığın eşeyli üremeye bağlı olabileceği

 

Bilirkişi ise "Evrim nesiller arasında kalıtsal değişim olarak tarif edilir" diyerek, Darwin tarafından tasfir edilen konunun 8. sınıf müfredatında işlendiğini hatırlatıp "A ve B şıkları evrim geçirmeyi gösterdiği için geçerli. B şıkkında türde uyum sağlayamayan bireylerin ölüyor olması türün yok olma tehlikesi altında olduğunu göstermez, çünkü yerini uyum sağlayayanlar aldıkça tür kendini sürdürür. Verilen bilgilerden B şıkkına ulaşılamaz. D şıkkı ise sorunludur" ifadesini kullandı.

 

Kaynak: "www.memurlar.net"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol