Öğretmen Diyarı

TEOG Ortak Sınavlar Öncesi Ne Yapmalı İşte Öneriler

DENEME ÇÖZÜN, EKSİKLERİNİZİ GİDERİN

 

Sınav 1 haftalık  kala öğrenciler ne yapmalı?

 

Bu sınav öğrencilere oldukça avantaj sağlayacak. Çünkü işlenmiş konu sayısı oldukça az. 2 buçuk aydır işlenen konular mevcut. Öncelikle öğrenciler eksiklerinin olup olmadığını tespit etsinler. Ya da unuttukları bir konu var mı bulsunlar. Milli Eğitim Bakanlığı bu sınava dair örnek bir sınav yayınladı. Bu sorular mutlaka çözülsün. Bol bol deneme çözmekte de yarar var. Çünkü öğrenci böylece test çözemeye alışır, süresini kontrol etmeyi öğrenir. Günlük 1 deneme yada bir gün 3 dersten, diğer gün ise 3 dersten deneme çözmeye vakit ayırsınlar. Öğrenciler, sınava bir hafta kala kendilerini deneme çözmeye versinler.

 

SINAVI GÖZÜNÜZDE BÜYÜTMEYİN

 

Sınavı abartmamaya çalışın. Ölüm kalım savaşı değil çünkü.. Kendinizi okuldaki herhangi bir yazılıya giriyorlarmış gibi hissedin. Sınav geleceğiniz için önemli olsa da bunu abartıp stres haline getirmeyin. Ancak önemsememezliği de düşmeyin. Kendinizi kaygılandırmadan gereken önemi gösterin.

 

SON HAFTA ÇALIŞMA SİSTEMİNİZİ YA DA GÜNLÜK DÜZENİNİZİ DEĞİŞTİRMEYİN

 

Sınava bu kadar kısa süre kala kendi çalışma stilini değiştirmenin artık hiçbir faydası olmaz. Aksine size zarar verir. Asla uyku düzeninizi bozmayın.  Beslenmeniz alıştığınız seyrinde devam etsin. Tamamıyla normal hayatınız neyse öyle devam edin. Ancak bu hayatınıza ek biraz deneme çözüp tekrar edebilirsiniz. Daha önce çözemediğiniz sorular üzerinde durup, yada bir öğretmene bunları danışmanızda yarar vardır.

 

ÇARŞAMBA GÜNÜ DIŞINDA DİĞER GÜNLER DENEME ÇÖZÜLEBİLİR

 

Bu sene uygulamaya konulan yeni sistem dönem arasında sınav yapmayı öngörüyor. Daha evvel merkezi sınavlar okulun son haftasına ya da okulun kapandığı dönem yapılıyordu. Bu nedenle adaylara son bir kaç gün ders çalışmayın ikazlarında bulunuyorduk. Ancak bu sistemde zaten sınav okul haftası olduğundan dolayı öğrenciler o hafta Pazartesi, Salı ve Çarşamba ders çalışmış olurlar. Ancak şunu tavsiye edebiliriz ki Çarşamba günü dışındaki diğer günleri deneme çözmeye ayırabilirsiniz. Son gün dilerseniz ders çalışmayın.Ancak son güne kadar deneme çözün ve tekrar yapın.

 

MEB’in yayınladığı örnek sorular sizce nasıldı?

 

MEB’in yayınladığı örnek sorular daha evvel SBS’de çıkmış sorular. Yani anlaşılıyor ki ortak yazılılarda eski dönemlerde SBS’de çıkmış sorulara benzer sorular sorulacak. Ancak konular Kasım ayına kadar işlenmiş konularla kısıtlı olacaktır.

 

SINAVLARI BİR SON GİBİ GÖRMEYİN 

 

Bu sistemin temel hedefi öğrencilerin sınav kaygısını azaltmaktır. Tek sınavın öğrenci kaygısını artırdığı yönde bunun için sınavları iki güne yayma konusu oldukça gündemde kaldı. Ancak şu bir gerçek ki öğrencinin geleceğin etkileyecek tüm sınavlar pek tabii sınav kaygısını beraberinde getirir. Kaldı ki öğrenci yazılıların da bile stres yapabilmektedir. Ancak bu sorun değil insanın doğasında olan normal bir durumdur.  Sınavını önemseyen öğrenciler kaygılanır. Ancak işte devreye burada kaygı derecesi girer. Kaygı aşırı oldu mu işte bu aşamada tehlike arz eder. Kişi bu kaygısını aşmaya çalışmalı, sınava hazırlıklı olmalı ve bu sınavın bir son olduğunu düşünmemelidir. Bunları düşünerek kaygısını azaltabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim