Öğretmen Diyarı

TEOG mazeret sınavları sona erdi

TEOG sistemi kapsamındaki ortak sınavlara katılamayan öğrenciler mazeret sınavlarına girdi. 16 Mayıs’ta başlayan sınavlar 17 Mayıs’ta sona erdi.


Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 8’inci sınıflar için Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen mazeret sınavları sona erdi. Yurtiçinde 586 merkezde düzenlenen mazeret sınavlarına 5 bin 242 öğrenci katıldı. Yurtdışında ise 2 merkezde 162 öğrenci sınava alındı. 

16 Mayıs’ta Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarına giren öğrenciler, 17 Mayıs’ta ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavlarına katıldı. Saat 12.00’de tüm oturumların bitmesiyle, ikinci dönem mazeret sınavları tamamlandı. Sınavda öğrenci adına düzenlenmiş cevap kağıdı yer aldı. Öğrencilere her oturumda 20 soru yöneltildi ve 40 dakika süre verildi. Değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 

TEOG kapsamında ikinci dönem sınavları 29-30 Nisan’da düzenlenmişti. Bu sınavlara katılmayan ve okul müdürlükleri tarafından sınava katılması uygun görülen öğrenciler için ise mazeret sınavları yapıldı.


Sonuçlar 5 Haziran’da açıklanacak

Hiçbir şekilde merkezi sınavlara katılmayan ve geçerli bir neden sunmayan öğrencilere puan verilmeyecek, ancak dönem sonu ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav sayısı tam olarak alınacak. 

Mazeretlilerle birlikte nisan ayında yapılan ortak sınavların sonuçları 5 Haziran’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak. Bu tarihte ortak sınav puanlarını öğrenen öğrenciler, 5-9 Haziran arasında da sonuçlara itiraz etme hakkına sahip olacak. Ancak öğrencilerin devlet lisesi tercihlerinde kullanacağı Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 24 Haziran’da duyurulacak.


Özel okul kayıtları 24 Haziran’dan itibaren

Özel okula gitmek isteyenler ise 24 Haziran-10 Temmuz arasında kesin kayıtlarını yaptıracak. Özel okula kaydı yapılan öğrenci bilgileri e-Okul sistemine işlenecek ve bu öğrenciler devlet okulları için tercih yapamayacak. Devlet okulunda eğitim almak isteyenler ise 6-16 Temmuz arasında 25 okul seçecek.


Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos’ta

Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 14 Ağustos’ta ilan edilecek. Bu tarihten sonra da nakiller başlayacak. Yerleştiği okuldan memnun olmayan ya da şansını başka bir lisede denemek isteyenler için de 17-21 Ağustos arasında nakil dönemi başlayacak. Nakil başvuruları il ve ilçelerde oluşturulan ‘Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları’ tarafından alınacak fakat yerleştirmeler bakanlık tarafından yapılacak. Nakil için öğrencilerden 5 tercih alınacak ve tek nakil dönemi uygulanacak.

 

hurriyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim