Öğretmen Diyarı

TEOG İçin Tüyolar

Ortaöğretime geçişte birinci zorlu sınavı atlatan 8. Sınıf öğrencilerimizi şimdilerde 2. Dönem merkezi ortak sınavların heyecanı sardı. Sınavlara 3 hafta gibi bir süre kaldı.

Bildiğiniz gibi 8. Sınıf öğrencilerimiz 6 dersten bu dönem de merkezi sınava tabi tutulacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl başarılı bir çalışmaya imza atarak merkezi sınavlarda çıkacak sorulara benzer nitelikte branş bazında kazanım değerlendirme testleri hazırladı. Kazanım değerlendirme testleri öğrencilerimize sınavlara yönelik örnek sorular sunarken, soruların çok da zor olmaması öğrencilerimizin teog sınavına yönelik heyecanlarını bir nebze olsun azalttı.


Peki öğrencilerimiz son dönemece girdiğimiz şu günlerde ne yapmalı, nasıl hazırlanmalı?


1. Öncelikle tüm öğrencilerimizin 6 dersten asla konu eksiklerinin kalmaması gerekmektedir. Konu kavramada eksiği olduğunu düşünen öğrencilerimiz öğretmenlerinden yardım alarak bu eksikliklerini gidermeliler. Unutmayın konu eksikliğini tespit etmenin en temel yolu deneme sınavı ve genel tarama testleri çözmektir, sonuçları elbette size eksiklikleriniz hakkında bilgi verecektir.


2. Konuları tamamen kavradıktan sonra yapılacak iş bol bol soru çözmek olacaktır. Öğrencilerimiz ellerindeki seçkin kaynaklardaki tüm soruları çözerek yanlış yapılan soruları muhakkak kontrol etmeliler.


3. Öğrenci çalışma kitaplarındaki tüm etkinlikler yapılmalı. Çünkü teogda çıkan soruların birçoğunda çalışma kitaplarındaki etkinliklerden esinlenildiği bir gerçek.


4. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu kazanım değerlendirme testleri tekrar tekrar çözülmeli. Çünkü Meb teog sorularının hazırlanan testlere benzer niteliğinde olacağını okullara gönderdiği yazıda ifade etmektedir.


5. Belki de en önemli aşama olarak öğrencilerimiz geçen yıl ki teog sorularını ve teog mazeret sorularını en az üçer kere çözmeliler. Teog soru stili ve mantığının kavranması için bu çok büyük bir önem arzetmektedir.


6. Teog hazırlıklarına devam eden öğrencilerimiz, okul dersleri, yazılılar ve proje ödevlerini de ihmal etmemeli, aksine tüm notlarını yüksek tutmalılar. Çünkü Teog yerleştirme puanının %30′unu karne notlarınız oluşturmaktadır.


7. Öğrencilerimiz akademik çalışma ve başarılarının yanında beslenme,uyku düzeni ve sağlıklarına önem göstermeliler..


Biz de geçtiğimiz sene TEOG tercihleri ve nakilleri sürecinde olduğu gibi Kamuhabermerkezi olarak süreci yakından takip ederek tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.


Şimdiden tüm öğrencilerimize sağlık ve başarı dileklerimizi iletiyoruz.


Kaynak: www.kamuhabermerkezi.com


Anahtar Kelimeler:
teog tüyolar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim