Öğretmen Diyarı

TEOG eylemleri kapıda

Figen Atalay / Cumhuriyet - TEOG kapsamında yapılan nakillerde yapılan adaletsiz uygulamalar, öğrenci ve velileri çileden çıkardı. Sınavlara yıllarca hazırlanarak yüksek puanlı okullara yerleşen öğrenciler, kendilerinden 100-200 puan aşağıda bulunan öğrencilerin “puan şartı”nın kalkmasıyla nakil olmasına, eylemlerle tepki göstermeye hazırlanıyor.

 

Halen liselerde Türkiye genelinde 18 bin 14 boş kontenjan bulunuyor. Nakil başvurusu yapan öğrenci sayısında azalma olması nedeniyle önümüzdeki günlerde daha çok sayıda düşük puanlı öğrencinin, yüksek puanlı okullara yerleşmesinin mümkün olabileceğine dikkat çekiliyor. Çocuğunun kayıtlı olduğu okulda haksız bir nakil işlemi gerçekleştiğini düşünen veliler, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak inceleme isteyebilir.

 

Nakil skandalı yaşanan okullardan biri olan Yaşar Acar Fen Lisesi’nin velileri, okula birden çok düşük puanlı öğrencinin nakille geldiğini söyledi. Bir veli, “Benim çocuğum bu okulu kazanabilmek için yıllarca çalıştı. 483 puanlı okula 400 puanlı öğrenci geldiğini duyduk. Çocuğumun üzüntüden saçı ağardı. Adalet duyguları zedelenen bu çocuklar, haksız nakillerin iptali için eylem yapmayı düşünüyor” dedi. 3 günlük puansız nakillerde çocuğu Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ne yerleşen bir veli de, “‘Çocuğum hayalini bile kuramadığımız bir okula nakille geldi. Bu uygulama kimler için çıkarıldı bilmiyorum ama bizim de işimize yaradı” diye konuştu.

 

Sayı artacak

Uğur Dershanesi rehberlik koordinatörü Nazik Kösegil, nakil süreciyle ilgili şunları söyledi:

“Okula nakil başvurusu yapan öğrenciler ile okuldaki boşluk sayısı birbirine yakın olduğunda ve puan sıralaması yapıldığında öğrencinin puanına değil kontenjan boşluğu sayısına denk gelip gelmediğine bakılır. Yani öğrenci 300 puan alıp 400 puanlık bir okula kontenjan boşluğuna denk gelirse girebilir. Bundan sonraki süreçte yaşanabilir. Çünkü nakil başvurusu yapan öğrenci sayısında azalma var ama kontenjan boşlukları devam ediyor. Dolayısıyla başvuran sayısı kontenjan boşluğu sayısının altında ise başvuran tüm öğrenciler o okula geçer. Bir puan sıralaması durumu söz konusu olduğundan puansız yerleşme diye bir şey söz konusu değildir. Başvuruda puan sıralaması da olmadığından bu ve benzeri durumları nakillerde özellikle bundan sonraki süreçte çok sık yaşayacağız. Veliler hangi nedenden dolayı hata olduğunu düşünüyorlarsa bakanlığa dilekçe yazarak inceleme isteyebilirler.”

 

Sonuçlar cuma açıklanacak

Nakil başvuruları, yarın ve 9 Ekim perşembe günü yapılabilecek. Sonuçlar, 10 Ekim Cuma günü açıklanacak.

Anahtar Kelimeler:
TEOG Eylemleri Kapıda

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim