Öğretmen Diyarı

TEOG ANNESİ OLMAK
 Şaka değil böyle bir niteleme ve sıfat var, tıpkı benim gibi çocuğu 8. Sınıfa giden tüm anneler için. Bu yıl kimsin diye soranlara ilk olarak söylediğim nitelemelerden biri bu.

TEOG annesiyim!
Çocukların ergenlik çağının en hareketli döneminde böyle bir sınava hazırlanıyor olması TEOG sürecini hepimiz için başlı başına bir mesele haline getiriyor. Ayrıca üniversite sınavındaki gibi bu yıl olmazsa seneye tekrar girersin deme şansımız da yok çocuklarımıza.

Karşımızda herşeyden çabuk sıkılan, çoğunlukla bunalımlı, her an kavga etmeye hazır, kendi iç dünyası ile fazlaca ilgilenen, karşı cinse ilgisi artmış, kişiliğini bulma çabasında ve bu karmaşa içerisinde çoğunlukla ailesi ile sorunlar yaşamaya başlamış tipik ergenler varken bir de üzerine sınav stresi eklenince ortaya harika bir tablo çıkıyor.

Hadi bakalım, çıkın çıkabilirseniz işin içerisinden.
Genel literatürde çocuklarımızı fazla sıkıştırmamamız, çalışma planı yapmamız, çocuğumuza uygun çalışma ortamı yaratmamız, çocuğu endişeye kaptıracak evham ve heyecanlı olmamamız, onu yargılamamamız veya cezalandırmamamız gerektiği konusunda uyarılarda bulunuluyor. Bunları hepimiz biliyoruz ama ne kadar uygulayabiliyoruz.

Kendi adıma Akrep burcu olarak hırslı ve başarmaya odaklı biriyimdir. Okul hayatım boyunca da yapmam gereken neyse kimse bana bir şey söylemeden yapmış, gerek anadolu liseleri gerekse üniversite sınavlarına büyük bir azimle çalışmış bir çocuk, genç oldum. Yeri geldi günler, geceler boyunca çalıştım, uykusuz kaldım. Ama hep sonunda elimde olan şey, çalışmanın karşılığını almış olmanın verdiği mutluluk oldu. Çok çalışmak benim psikolojimi hiçbir zaman bozmadı. Bana gore birşey yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. O yüzden ‘ay çocuğumu çok zorlamak istemiyorum’ tarzında cümle kuran bir anne değilim ben. Bu sadece bir yıl, bu yıl çok çalışırsa kendini bambaşka bir geleceğe doğru yönendirebilir ama çocuklarımız bunun idrakinde olacak yaşlarda değil elbet. Bu durumda çocuklarımıza bunu anlatmak biz ailelere daha çok da annelere düşüyor.

Buradan düşüncelerimi yanlış bulanlar olacağını da duyar gibiyim. Ama herkesin yoğurt yiyişi farklı. Ben nasıl bir TEOG annesiyim, onu anlatacağım size. Siz beğendiğiniz yerleri alır, beğenmediğiniz yerleri çıkarabilir veya bu yazıyı okuyup unutabilirsiniz.

Tartışma ve disiplin konusunu 7. Sınıfta halledin, 8. Sınıfa tartışma bırakmayın

Öncelikle 8. Sınıfta olacak sınav için okulumuzun da yönlendirmesi ile çocuklarımızı 7. Sınıftan ödev harici ek ders tekrarı yapmaya, sınav kitaplarından sorular çözdürmeye başladık. Geçen yıl, kızımla çok sürtüştüğümüz zamanlar da oldu ama ben hep ona şöyle diyordum. “Bu yıl çalışma disiplinini kazanman gerek ben de bunu kazanman için gerekirse seninle çok tartışacağım, ancak seneye bu seneden edindiğin alışkanlıklarla sen ekstra çalışmayı doğal kabul edecek ve kendiliğinden çalışmaya başlayacaksın ve biz hiç kavga etmeyeceğiz”. Özeti şu; çocuğunuzla sınava hazırlanma konusunda disiplin kazandırmak üzere yapacağınız kavgaları 7. Sınıftayken yapıp, bitirmenizi tavsiye ederim. Bu tartışmaları son yıla bırakmak çocuğunuzun sınav stresini kat kat arttıracağı için sakıncalı. Bu yıla geldiğimizde 7. Sınıfta yaptıklarımızın ve yaşadıklarımızın çok da faydalı olduğunu görüyorum.

Plan yapın ve uygulanmasını takip edin

TEOG dönemindeyken, eğer karşınızda ertelemeci davranış biçimine sahip bir çocuğunuz varsa durum biraz daha zorlaşır. Zira siz her hadi kızım/oğlum çalış dediğinizde “tamam anne” diyen, sıra beşinci tekrara geldiğinde ise cümle “tamam anneeeeee sende ne kadar bunaltıyorsun” diyen biri varsa hayat daha da kötü bir hal alabilir. Bu durumdaki bir çocuk için plan yapmak ve saatlere göre günü bölmek faydalı. Örneğin, bizde okuldan gelinen 17.00-18.30 arası serbest zamandı. Sonrasında ise öncelik ödevlerde olmak koşulu ile hedeflenen sorular çözülene kadar saat başı 10’ar dakika arayla 21.00’e kadar çalışmaya devam ettik. Telefon, bilgisayar kullanımı sadece aralarda serbest idi ancak ödev ve çalışma esnasında telefon hep sessizde ve uzakta bir yerde oldu, yoksa dikkati çok dağıtıyor. 21.00-22.30 arası ise çoğunlukla yine serbest zaman olarak kaldı, arada ders sarkmaları olsa da…

Sevdiği şeylere vakit ayırmasına izin verin

Ben bu konuda sınırı şöyle çizmiştim. Deneme sınavı sonuçları iyi olduğu ve çalışmasını disiplinli şekilde yürüttüğü müddetçe sevdiği bir tane diziyi, filmi izleyebiliyor veya haftada bir gün arkadaşları ile program yapabiliyordu. O da bu bilinçle benden bu isteklerde ne zaman bulunması gerektiğini çok iyi ölçer hale geldi. Çocuğunuzun rahatlaması da çalışması kadar önemli, unutmayın.

Özellikle çok hırslı olmayan, kendi hedefini kendisi belirleyemeyen çocuklar için kısa ve uzun vadeli hedefler çok büyük rol oynar. Eğer çocuğunuz bu hedefleri kendisi belirleyemiyorsa siz belirleyin. Hedefi gerçekte istenenin üstüne koymanız gerekir.
Çocuğunuzun çalışma ve öğrenme şeklini iyi anlayın ve ona göre bir ortam oluşturun

Her çocuğun öğrenme stili farklı olabiliyor. Örneğin, benim kızım odaya kendisini kapatıp çalışabilen bir öğrenci olmadı hiçbir zaman. Ben de öyleydim, tüm ödevlerimi ailemin olduğu yerde yapardım. Çocuğunuzun en verimli şekilde nasıl çalışabildiğini keşfetmek için eğilimlerini izlemeniz yeterli. Çocuğu istediği ortamdan farklı bir ortamda çalışmaya zorlamak yarardan çok zarar getirebilir. Örneğin, bizim salondaki veya mutfaktaki masamız kızım için en ideal çalışma ortamı oldu hep. Onu odasına gidip çalışmaya zorlamadım. Çalışırken bizim sesimizi bir yerlerden duymak ona iyi geliyordu. Ayrıca dikkat dağıtıcı unsurların olduğu yerde çalışıp odaklanabilmesi çocuğunuz için önemli. Sınavda da dikkatini dağıtacak pek çok iç ve dış kaynaklı gürültü olabilir. Örneğin, benim kızımın bir deneme sınavında bir sokak çalgıcısı okulun arka sokağında tam 20 dakika müzik çalmıştı.

Çocuğunuzla konuşun

Benim gerek ergenlik gerekse sınav dönemindeki en büyük yardımcım kızımla iyi iletişim kurabiliyor olmamdı. Kızdığınızda, sevdiğinizde, övdüğünüzde veya ödüllendirdiğinizde neyi neden yaptığınızı anlatabiliyor olmanız, sınavın hayatında yaratacağı yol ayırımını aktarabilmeniz, sevginizi de disiplininizi de hissettirebilmeniz çok kritik. Kendini ne çok baskı altında hissetmeli ne de hiç tepki vermiyorlar ne güzel diye aşırı bir rahatlık içine girmeli. Konuşmak hem onu hem sizi rahatlatır hem de yanlış anlaşmaların önüne geçer.

Hedef koyun

Özellikle çok hırslı olmayan, kendi hedefini kendisi belirleyemeyen çocuklar için kısa ve uzun vadeli hedefler çok büyük rol oynar. Eğer çocuğunuz bu hedefleri kendisi belirleyemiyorsa siz belirleyin. Hedefi gerçekte istenenin üstüne koymanız gerekir. Örneğin, bizim istediğimiz anadolu lisesinin puanı daha düşük olmasına rağmen (kızımın bundan haberi yoktu elbette) ben kendisine daha yüksek puanlı bir okulu hedeflemesi gerektiğini sürekli söyledim. Büyük hedefi tutturamazsa en kötü ihtimalle gerçekte hedeflediğiniz okula girecektir.

Günlük soru hedefleri de önemlidir. Çocuğunuzun her gün ne kadar soru çözmesi gerektiğini bilmesi zaman planlaması için faydalıdır. Örneğin, her gün her dersten en az 30 ek soru çözeceğiz veya dersine göre bir gün özet çıkarıp bir gün 30 soru çözeceğiz gibi bir hedef koyabilirsiniz. Özellikle sosyal, biyoloji, din kültürü gibi dersler için özet çalışması çok önemlidir. Çocuğunuzun eliyle yazdığı herşey aklına da yazılır.

Soru çözmek, sınavda (sınav sistemi tartışmalı olsa da maalesef durum bu olduğu için) başarılı olmanın en baş ve temel koşulu. Bu yüzden bu yıl ben bir tek soru kitaplarına para harcadım dersem yanlış olmaz. Sınav soru bankalarının neredeyse her yayın evinin serilerinden alarak kızımın ek çalışmaları için soru sıkıntısı yaşamamasını ve farklı kitaplarda, farklı seviyelerde soru tipleri ile karşılaşmasını sağladım.
Bol bol test kitabı alın veya internetten testler bulun

Bildiğiniz üzere dershaneler kaldırılıyor. Benim kızım da bu yıl dershaneye gitmedi. Hafta sonları okulun kendi koyduğu etütlere katıldı. Soru çözmek, sınavda (sınav sistemi tartışmalı olsa da maalesef durum bu olduğu için) başarılı olmanın en baş ve temel koşulu. Bu yüzden bu yıl ben bir tek soru kitaplarına para harcadım dersem yanlış olmaz. Sınav soru bankalarının neredeyse her yayın evinin serilerinden alarak kızımın ek çalışmaları için soru sıkıntısı yaşamamasını ve farklı kitaplarda, farklı seviyelerde soru tipleri ile karşılaşmasını sağladım. Konu anlatımlı bir seri kitap alıp, geri kalanları sadece soru bankalarından seçtim. Konu anlatımlı kitaplarda soru sayısı çok az olur. Sınav soru bankaları elbette çok ucuz kaynaklar değil. Ancak internet de artık bu konuda çok büyük bir kaynak. Konusuna gore arama yaptığınızda internetten pek çok soruya ve cevap anahtarlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin, ben bir keresinde sadece Türkçe Fiilimsiler konusunda yarım saat içerisinde 200’den fazla soru bulmuş, bir word dokümanı haline getirerek bastırıp kızıma götürmüştüm.

Çözeceği soruları siz belirleyin ve verin

Çocuğunuzun ek ders olarak çözeceği soruları, işledikleri konularla paralel olarak soru kitapçıklarından veya internetten derleyerek siz belirleyin. Sayfasını kıvırın ve çözümleri cevap anahtarlarından bakarak tek tek kontrol edin. Yanlış olan soruları tekrar incelemesi ve hatasını bulması için kendisine verin.

Ne olursa olsun, çocuğunuzu onu hep seveceğinize inandırın

Ben çalıştığı halde deneme sınavlarında yaptığı yanlışlar için asla kızıma kızmadım. Elinden geleni yaptın, biraz daha çalışmamızı arttıralım, gözden geçirelim dedim. Ancak çalışmayıp da fazlaca yanlışlarla geldiğinde tepkimi verdim. Çalışmadığında durumun ne olduğunu net olarak group, ders almasını sağladım. Bu da zaten bir ya da iki kere oldu. Çocuğuma da hep, “ben senin çalıştığından emin olduğum müddetçe sonuca asla tepki vermem” diye söyledim. Sınav günü yaklaştıkça da kızımı “Ben senin ne kadar çok çalıştığını ve elinden gelenin en iyisini yaptığını ve yapacağını biliyorum. Bundan gerisi Allah’a kalmış. Sonuç ne olursa olsun sen benim hep güzel sevgili kızımsın ve bu gerçek hiç değişmeyecek” dedim. “Sana çok güveniyorum, sen en iyisini yapacaksın buna eminim” vesaire gibi onu baskı altına alacak ifadelerden özellikle kaçındım. Sınav günü öncesi kızım çok rahattı. Heyecanı vardı ama ben bu sınavın sıradan bir günden farklı olmadığını ve çıkacak olası kötü sonuçların dünyanın sonu olmadığını söyleyip durmuştum kendisine.

İlk gün kızımı sınav çıkışı bir yerlere götürdüm ama okul arkadaşları ile program yapmasına izin vermedim. Ertesi günkü sınavı etkileyecek konuşmalar yapmaları bir risk olabilirdi zira.
Sınav gününe sıradan bir gün muamelesi yapın

Bildiğiniz gibi TEOG sınavları çocuklarımızın kendi okullarında yapılıyor. Biz, bu sınav gününe özel bir gün muamelesi hiç yapmadık. Akşam normal rutinimize uyduk. Yemeğimizi, meyvemizi yedik, yatması gereken saatte yattı. Sabah kahvaltısını yaptı, okula servisiyle ve okul eşofmanları ile gitti. Biz götürmedik. Ben sadece çıkışta onu almaya gittim. Kızıma okunmuş şekerler filan da yedirmedim. Evet, çok dua ettim. O da bunu biliyordu ama hepsini kendi başıma ona hissettirmeden yaptım. İlk gün kızımı sınav çıkışı bir yerlere götürdüm ama okul arkadaşları ile program yapmasına izin vermedim. Ertesi günkü sınavı etkileyecek konuşmalar yapmaları bir risk olabilirdi zira.

 Biraz sabredin

Evet, çocuklar zorlu bir yıl geçiriyor, bizler de öyle. Ama en başta bizler bu dönemin geçici olduğunu bilirsek davranışlarımızı ona gore düzenler ve verdiğimiz olumlu olumsuz tepkilerin de geçici olduğuna çocuklarımızı inandırabiliriz. Sınava doğru, Ben TEOG çocuğuyum diye her istediğini yapmaya çalışan, olur olmadık şeylerde size veya kardeşlerine parlayan çocuğunuza biraz sabır göstermeniz gerekecek. Belki evde daha çok onun sevdiği yemekler pişecek, onun istediği yerlere gidilecek, ona diğer çocuklardan daha çok kıyafet alınacak, diğer çocuğunuz (çocuklarınız) ihmal edilecek, bazen sabrınız taşacak, bazen çok yorulacaksınız ama emin olun hepsi bir yıl sonra bitecek. Ve umarım tüm bu çabaya değecek bir sonuç ile mükafatlanacaksınız.

Başta tüm TEOG çocukları olmak üzere tüm TEOG annelerine bol sabır ve başarı diliyorum.

Sevgilerimle.

Özlem Turhan

Kısa Bağlantı :  http://clss.link/1cy0bMV

Anahtar Kelimeler:
TeogAnneTeog Annesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol