Öğretmen Diyarı

TEOG 2\'de belirleyici matematik

YAŞAR ÖZAY/SABAH

 

MEB'in düzenlediği ve 8. Sınıf öğrencilerinin girdiği Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sınavı'nın (TEOG) ikinci dönem ilk oturumu dün yapıldı. Öğrenciler bugün ise ikinci oturumda ter döküyor. Ortak sınavlar, yurt içi ve yurtdışı toplam 986 sınav merkezinde, 15 bin 814 okulda, 91 bin 8 salonda gerçekleşti. 1 milyon 271 bin 273 öğrenci dün sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılılarına girdi. Öğrenciler bugün ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılılarında soruları yanıtlayacak. Her yazılıda öğrencilere 20 soru soruluyor. Uzmanlar, TEOG sınavının dünkü oturumunda sorulan soruları değerlendirirken, sıralamayı belirleyecek olan dersin matematik olduğunun altını çizdi.

 

KOLAY TÜRKÇE

 

Bilfen İlköğretim Kurumları eğitimcileri sınavdaki Türkçe sorularının şaşırtmadığını, beklendiği gibi soruların yıl içindeki tüm kazanımlara uygun olarak hazırlandığını belirtti. Eğitimciler şu değerlendirmeyi yaptı: "20 Türkçe sorusunun 4'ü dil bilgisi, 16'sı anlam bilgisinden geldi. Anlam soruları, okuduğunu doğru yorumlayabilen ve bu yorumlarını da sahip olduğu bilgi ile birleştirebilen öğrencilerin rahatlıkla çözebileceği nitelikte. Kazanımlara uygun ve hiçbir hata içermeyen bir sınavdı." Uğur Dershaneleri Türkçe Bölüm Başkanı Feridun Çakı da, Türkçe soruların tamamını doğru yapan öğrenci sayısının çok fazla olmasını beklediklerini, doğru ortalamasının da yurt genelinde geçen seneye oranla artacağını kaydetti.

 

GEOMETRİ AĞIRLIKTA

 

Eğitimciler, metamatik sorularının ise belirleyici olacağına vurgu yaparak şunları kaydetti: "Kasım'da yapılan ilk dönem TEOG sınavına göre matematik soruları bu sınavda çok daha zordu ve ayırt edici nitelikteydi. Geometri soruları ağırlıktaydı. Hatalı soru çıkmadı. Soruların zorluğu nedeniyle pek çok öğrenci cevaplarını kontrol etme fırsatı bulamazken zaman yönetimini doğru yapabilen öğrenciler farklarını burada ortaya koydu." Uğur Dershaneleri'nin Matematik Bölüm Başkanı Ali Serdar Şeker de matematik sorularına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Matematik testinde 1. Dönem TEOG'un kapsamı olan konulardan sadece 3 soru yöneltilmiş, diğerleri iki sınav arasında işlenen konulardan geldi. Yapılandırmacı yaklaşımla çok az soru soruldu. Genel olarak birinci dönemdeki sınava göre daha eleyici, yorum ve analiz yapmayı gerektiren sorular yer aldı. Bu da bizleri, yerleştirmelerde asıl sıralamayı bu sınavın oluşturacağı yorumuna götürebilir."

 

DİN BİLGİSİ ZORLAMADI

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavını değerlendiren Bilfen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Numan Erdem, kazanım dağılımının adil yapıldığına dikkat çekti. Erdem, "20 sorunun 5'i 'Hz. Muhammed'in Erdemli Davranışları', 4'ü 'Kur'an'a Göre Akıl ve Bilgi', 4 tanesi 'İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar', 2'si 'Dinler ve Evrensel Öğütleri', 3'ü 'Kaza ve Kadere İman', 2 tanesi de 'Hac, Zekat ve Kurban' ünitesinden geldi. Sorular kitabi bilgilere göre hazırlandığı için bilgi eksiği olmayan ve yorum katmadan soruları çözen öğrenciler başarılı olur"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim