Öğretmen Diyarı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Ortak Merkezi Sınavların Şifreleri

Sınavlarla ilgili olarak http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayınlan kılavuza göre, ilk yazılılar 28 Kasım 2013 Tarihinde saat 9: 00 da Türkçe Dersi ile başlamış olacak. Aynı gün 50 dakika sonra saat 10 : 30 da Matematik ve 50 dakika aradan sonra saat 12: 00 da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi yazılısı yapılacak.
 
Soru sayısı her ders için 20 olarak belirlendi. Sorular Merkezi olarak Milli Eğitim Bakanlığınca Müfredat kapsamında hazırlandı. Öğrenciler 40 dakika da soruların çözümünü verilecek optik formlara kodlayacaklar. A ve B olmak üzere iki farklı kitapçık olacak. Ortak sınavlar, sınav takviminde belirtilen tarihlerde, her sınav günü üç olmak üzere iki günde altı oturum halinde kendi okullarında yapılacak. Sınav olan okullarda sınav günleri ders yapılmayacak.
 
Merkezi yazılılar dan oluşan TEOG için ana başlıklar özetle şöyle;
 
1-Sınavlar 28 Kasımda üç oturum ve 29 Kasımda üç oturum olmak üzere 6 oturumda tamamlanacak
 
2-Sınav günlerinde okullarda ders yapılmayacak
 
3-A ve B olmak üzere iki kitapçık olacak
 
4-Her ders ten 20 soru sorulacak. Test usulü sorular için 40 dakika süre verilecek
 
5-Yanlışlar doğruyu götürmeyecek
 
6-Sınav için herhangi bir ücret alınmayacak. Sınava itiraz edilirse ilgili bankaya 10 tl yatırılacak. İtiraz haklı bulunursa para iade edilecek.
 
7-Öğreciler Yabancı Dil sınavı için E-okul kayıtlarındaki kayıtlı dil dersinden sınava alınacak. Okul  yönetimi bu bilgileri kontrol etmelidir.
 
8-Sınava geç kalan öğrencilere ek süre verilmeyecek.
 
9-Öğrenciler, sınıf öğrenci yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacak. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi sınıflarda bulunan öğretmenlere ait olacak.
 
10-Öğrenci, cevap kağıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini kurşun kalemle yapacak. Öğrenci, cevap kağıdındaki imza bölümüne imzasını silinmeyen bir kalemle kendisi atacak.
 
11-Her sorunun 4 seçeneği olacak. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecek. Cevap kağıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirme işlemine alınmayacak.
 
12-Kitapçıklar okullarda bırakılacak ancak aynı gün oturumlar tamamlandıktan sonra isteyen öğrenciye verilecek.
 
13-Soru iptali olması durumunda değerlendirme geçerli soru sayısı dikkate alınarak yapılacak.
 
14-Sınavların sonuçları bakanlıkça belirtilecek tarihlerde e-Okul sistemine işlenecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi ayrıca gönderilmeyecek.
 
15-TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarıyla proje yarışmalarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecek.
 
16-Yazılılar arasında 50 dakikalık tenefüs yapılacak.
 
17-Ortak sınava mazereti nedeniyle katılamayan öğrencileri sınav bitiminden hemen sonra möazeretini belirten raporunu,dilekçesini okul müdürlüğüne sunacak.
 
Puan hesaplaması nasıl yapılacak;
 
Ortak sınavlara katılacak öğrencilerin puanı, tek puan türünde hesaplanacak. Her soru eşit ağırlığa sahip olacak. Her adayın cevap kağıdı, 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacak. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar bulunacak. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek.
 
Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak herbir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.
 
Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin, 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

DERSLERİN AĞIRLIK KATSAYISI


 

DERS
 
AĞIRLIK KATSAYISI
 
Türkçe
 
4
 
Matematik
 
4
 
Fen ve Teknoloji
 
4
 
DERS
 
AĞIRLIK KATSAYISI
 
Din Kültürü ve A.B
 
2
 
T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
 
2
 
Yabancı Dil
 
2
 

  
Okul müdürlükleri hangi işlemleri yapacak?

 
1-Kayıtlı öğrencilerine ait bilgileri (Fotoğraf, sınıf,no v.b) e-okul üzerinden güncelleyecek.
 
2-8. Sınıf öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak bilgisinden Muaf bilgilerini ve Yabanc dil bilgilerini e-okul üzerinden kontrol ederek işleyecek.
 
3-Engelli öğrencileri ve kaynaştırma öğrencisi olan okul müdürleri bu öğrencilerin velilerinden RAM aracılığıyla belge isteyecek ve bu belge ile e-okula bilgilerini ekleyecek.
 
4-Öğrencilerin sınava gireceği sınıf ve salonları listeleyerek okul içinde velilerin görebileceği şekilde ilan edecek.
 
5-Sınav sonrası tüm okul müdürlükleri isteyen öğrencilere kitapçıkları verecek.
 
6-Merkezi yazılıların sonuçları açıklandığında öğretmenler sonuçları e-okul sistemine belirtilen tarihlerde işleyecek.
 
7-Merkezi yazılılara geçerli mazereti olmadan gelmeyen öğrencileri tespit ederek sınavların bitiminden hemen sonra e- okul sistemine işleyecek.
 
8-Mazeret belirten öğrencilerin durumu okul müdürlüğünce mazeretleri görüşülerek kabul edilip edilmeyeceği kararlaştırılacak.
 
Sonuç Olarak ;
 
Merkezi yazılılar için yapılacak sınav şekli, süresi ve değerlendirilmesi ile ilgili detaylar açıklanmış oldu. Bu arada öğretmenlerin, Konferans verdiğim bir çok okulun müdürünün  sorduğu önemli bir soru var.  E-Okul üzerinden sınav tarihlerini eklenmesi gerekiyor.
 
Çünkü ; Sınav tarihi eklendiğinde 15 gün içerisinde sınav notlarını e-okula girmeniz gerekiyor. Bu süre geçtiğinde ancak okul müdürlüğünün şifresi ile giriş yapılabiliyor. MEB  ise sonuçları açıklama tarihi olarak Ocak 2013 ü gösteriyor.  Buna göre MEB bu konuda E-okul için bir düzeltme yapmalı ve okul müdürlüklerini bilgilendirmelidir. \"\"
  


Merkezi Sınavlara girecek tüm öğrencilere başarılar dilerken, Tüm yönetici ve öğretmen arkadaşlarıma da kolaylıklar diliyorum.
 
HAYATİ OKTAY
UZMAN EĞİTİMCİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol