Öğretmen Diyarı

Tartışma yaratan sınav
 Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla, "değerler eğitimi projesi" kapsamında önceki gün tüm okullarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Hazreti Peygamberin İzinde" adlı kitabından öğrencileri sınav yaptı
Ayşegül Kahvecioğlu - Ankara

Diyarbakır İl Milli eğitim Müdürlüğü ile Diyarbakır Müftülüğü işbirliğinde dün il genelinde öğrenciler Kutlu Doğum Haftası sebebiyle Diyanet'in Hz. Muhammed'in hayatını anlatan bir kitabından sınava tabi tutuldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Başkanı Necdet Güler imzasıyla tüm liselere gönderilen resmi yazıda, sınavın yapılacağı okulların isimleri ve okullara verilen kod numaraları ile sınavda uyulacak kurallar listesi yer aldı. Kuralların MEB ve ÖSYM'nin yaptığı merkezi sınav kurallarıyla benzerlik içermesi dikkati çekti. Kurallar kitapçığında yer alan maddeler özetle şöyle:

- Bu sınavda verilen toplam cevaplama süresi 90 dakikadır. Sınav başladıktan sonra ilk 60 dakika içinde adayların sınav salonlarından çıkmaları yasaktır.

- Üç yanlış bir doğruyu götürecektir.

- Sınav süresince adayların tuvalet vb. ihtiyaçlarını gidermek için sınav salonundan çıkmaları kesinlikle yasaktır.

- Sınav süresince görevlilerle konuşmak ve onlara soru sormak yasaktır.

- Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye girişen, kopya veren, kopya yapılmasına yardım edenlerin sınavları geçersiz sayılacaktır.

- Cevap kağıdınızda, size verilen soru kitapçığının türünü, "Soru Kitapçığı Türü" alanında ilgili yuvarlağı doldurarak belirtiniz.

- Cevaplamaya geçmeden önce, size verilecek cevap kağıdına adınızı soyadınızı yazıp, ilçe kodu, okul kodu, okul türü kısmını doldurunuz.

- Sınav bittikten sonra cevap kağıdınızı salon başkanına veriyorsunuz. (Soru Kitapçıkları öğrencide kalacaktır.)

İlk 21'e girenler umreye götürülecek

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen daha önce yaptığı bir açıklamada, sınavla ilgili şunları kaydetmişti: "Sınav 75 sorudan oluşacak. Sınav sorularının değerlendirilmesi neticesinde il genelinde ilk 21'e katılan gençlerimizi il müftülüğü olarak umreye götüreceğiz. Diyarbakır'ın plakası 21 olduğu için 21 rakamını özellikle seçtik. Bundan maksadımız gençlerimizi manevi değerleriyle buluşturmaktır. Güzel ahlakın, her türlü erdemin ve güzelliğin kaynağı alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed'dir. Hazreti Peygamber öğrenildikçe, ahlakı anlaşıldıkça toplumun daha ahlaklı bireylerden teşekkül eden bir toplum haline geleceğine inancımızın neticesinde böyle bir yarışmayı tertip ediyoruz
Milliyet
Anahtar Kelimeler:
tartışma yaratan sınav

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim