Öğretmen Diyarı

Şube Müdürü Sınavına Girecekler Ne Yapmalı?..


Münhal kadroları doldurmayı düşünen Bakanlık daha önceleri 76. Madde’yi kullanarak atama yapmış ama onlar yargıdan dönmüş yol tıkanmıştı. Görevde Yükselme Yönetmeliğinde 25. Maddeyi esneterek 3 yıl A tipi okul müdürlüğü yapanları, nasıl olsa yönetmeliğe göre ilçe milli eğitim müdürü olabiliyor. Öyleyse neden şube müdürü olmasın mantığı ile atamışama bu durum Milli Eğitim kadrolara görevlendirme şube müdürleri ile vekâlet edilmesi uzun vadede hiçbir anlam ifade etmediği için yolun açılmasıkaçınılmazlaşınca yeni çözüm üretildi. Dolayısıyla sınav için yarışta başlamışoldu. 

Yıllardır Şube Müdürlüğü Sınavınıbekleyen bir Bakanlık personeli olarak her fırsat bulduğumda mevzuata göz atıyor ve ara sıra müdür/müdür yardımcılığı, müfettişlik gibi eski sınavlarda çıkmış soruları çözüyorum. Faydasının olduğunu belirtmem lazım. Soruyu görür görmez cevabı hatırlayabiliyorum. Fakat Şube Müdürlüğü Sınavını ÖSYM yapacağıiçin kaygılıyım. O yüzden herkeste bir kitap vardır belki ama bende her kitap var.


Konu anlatımlı kitapların birbirinden çok ama çok az farkı olduğu tespitini yapmam lazım. Aşağı yukarıbir birinin aynısı gibi. Sadece sayfa tasarımları ve kullanılan görsel yüz farklı. Onun için ben şahsen konu anlatımlı kitaptan bir adet olsa yeterli olacağını düşünüyorum. Sitelerde çok yazılar çıkıyor ve çeşitli yayınevlerinin kitapları ile ilgili açıklayıcı şeyler yazılıp çiziliyor. Mevzuatı zaten bilmesi gereken bir şef olarak mevzuata ilişkin kitaplara zaten merakım var.


Piyasada çıkmış kitaplardan farklı olan tek kitabın önceki hafta aldığım Serdivan Çalıştay ekibi denen grubun hazırladığı kitap olduğunu gördüm. Soru/cevap tekniği kullanılan kitapla ilgili kendi kendime “hakikaten çok kolay anlatmanın yolunu bulmuş” dedim. Hazırlık Kitabı, Soru Bankası ve Cep Kitabı diye üç farklı ve ayrı çalışma tek poşet içerisinde geldi. Benim esas hoşuma giden ve bu yazıyı yazmama vesile olan kısmı öncelikle Cep Kitabı diye hazırlanan kitap oldu. İşe raylı sistemle giden ve gidip gelene kadar neredeyse bir buçuk saati yolda geçen biriyim. Elimdeki küçük el çantamın içine koyduğum ve yolda gidip gelirken her fırsatta pratik bilgileri okuduğum Serdivan Ekibinin Cep Kitabı, koca koca kitapların vermek istediğini bir kalemde özetlemiş ve bütün kitaplardaki anahtar notları neredeyse bir arada sunacak şekilde tasnif edilmiş gibi geldi bana. Sınava bende gireceğim için tavsiye etsem mi etmesem mi bilemiyorum. Ama bir şeyi itiraf etmeliyim şimdiye kadar yaptığım en iyi işi yapmışım. Ya bu kitaplarda farklıne var ki diye uyanan merakımı yenmek için aldığım kitap bana bu yazıyıyazdırdı.


Sınava girecekler zaman daraldığıiçin bence bol bol anahtar notları okumalı ve soru bankası ile soru çözüp kendini test etmelidir. Ben evde akşam çalışmaya fırsat bulamıyorum diyenler ise boyutu ve hacmi açısından yanında taşıyabileceği, her fırsatta göz atabileceği Serdivan Cep Kitabını elde etmelidir. Adamlardan reklam parasıalmadım ama yazdıkları kitaptan ve özellikle cep kitabından pratik bilgiler aldığımıitiraf etmeliyim.


Okuyunca öğrendim sandığımız ama bir miktar sonra unuttuğumuzu bile fark etmediğimiz bilgileri kalıcı hale getirmek için ise bol bol soru çözmek gerekiyor. Bu işin başka çözümü yok. Sınava bir ay kaldı. Önce kendime sonra da herkese başarılar diliyorum.
Nedim ELVEREN

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şefi

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
hüseyin 2 yıl önce

Mrb ben sağlık Bakanlığında düz Memur'um. Milli Eğitimdeki Şube Müdürlüğü sınavına ben de girebiliyor muyum acaba. Tşk.

Avatar
hüseyin 2 yıl önce

Bu arada yazmayı unuttum ben Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunuyum..

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim